Pääkaupunkiseudun kouluilla ei ole varaa retkeillä – MTK rahoittaa koululaisten vierailuja maatiloille
Koululaisille järjestää ohjelmaa moni ulkopuolinen taho, kuten Suomen Metsäyhdistys ja ympäristöjärjestöt.
Honkalan sikatila Seinäjoella vastaanottaa mielellään koululaisia tutustumaan sikalan arkeen. Sikalan kylkeen on rakennettu huone, josta näkee sikalaan. Kuva: Johannes TervoMaa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK kustantaa koululaisille bussikuljetuksen paikallisyhdistysten järjestämille maatilavierailuille.
MTK:n koulutusjohtajan Susanna Aron mukaan vuonna 2016 vierailuja järjesti 71 yhdistystä ja rahaa käytettiin runsaat 30 000 euroa. Liitto myös kouluttaa kouluvierailuja tekeviä viljelijöitä.
Peruskouluissa vuonna 2016 käyttöönotettu opetussuunnitelma korostaa kokemusperäistä opetusta luokkahuoneiden ulkopuolella.
”Metsiä onkin hyödynnetty opetusympäristöinä jo melko hyvin”, Aro sanoo.
Opettajat päättävät, kutsutaanko kouluille ulkopuolisia tahoja kertomaan toiminnastaan tai täydennetäänkö opetusta muiden tuottamalla materiaalilla, jonka taso vaihtelee.
”Ilmaista lisämateriaalia käytetään, koska rahaa ei ole”, Helsingin Vesalan peruskoulun opettaja Kirsi Arino kertoo.
Hän harmittelee, ettei pääkaupunkiseudun kouluilla ole juuri varaa järjestää oppilaille retkiä.
Suomen Metsäyhdistys SMY tuottaa kouluille opetusmateriaalia, kuten metsäpelin havina.smy.fi. Se vie aikamatkalle suomalaiseen biotalouteen.
Useiden metsätahojen sekä partiolaisten, 4H:n ja ympäristökasvattajien kouluyhteistyö tavoittaa vuosittain yli 300 000 oppilasta. Rahoittajia ovat muun muassa Suomen metsäsäätiö, metsäteollisuus ja valtio. SMY järjestää myös Metsävisan ja koululaisten Metsäviikon pääkaupunkiseudulla.
”Yhteydenotot ovat lisääntyneet. Kouluille halutaan metsäasiantuntijoita käymään tai järjestämään metsäpäivän”, kertoo SMY:n nuorisoviestinnän johtava asiantuntija Sirpa Kärkkäinen.
Ympäristöjärjestö WWF julkaisee oppimateriaalia vuosittain. Uutuus on vesistötutkimuksiin kannustava mobiilisovellus.
Järjestön nykyinen koulukiertue on metsäaiheinen Vuosisata metsässä – Lahopuun salatut elämät. Koneen säätiön tukema kiertue tavoitti viime vuonna 30 000 alakoululaista.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

