Lehti: Sota saastuttaa maaperää Ukrainassa – seuraukset näkyvät jo viljelykasveissa
Ukrainassa sota saastuttaa maaperää, mikä näkyy viljelykasveissa jo nyt. Suurempi ongelma odottaa kuitenkin sodan päättymisen jälkeen, kun rintamille jääneitä maa-alueita pystytään jälleen viljelemään.
Ukrainalainen laboratorio on havainnut jo nyt haitallisten aineiden lisääntymistä viljelykasveissa. Kuvituskuva. Kuva: Jaana KankaanpääKiivaat taistelut Ukrainassa saastuttavat maaperää, ja seuraukset näkyvät viljelykasveissa.
Asiasta kirjoittaa tanskalainen Landbruksavisen-lehti, joka on haastatellut artikkeliinsa ukrainalaisen laboratorion johtajia Yurii Kiselovia ja Iryna Toporashia. Laboratorio testaa maataloustuotteiden laatua ennen niiden vientiä.
Kiselov kertoo lehdelle, että sodan seurauksena voidaan havaita kolmenlaista saastumista. Polttoaineiden, esimerkiksi dieselin, palaminen johtaa dioksiinien ja polysyklisten aromaattisten hiilivetyjen (PAH-yhdisteiden) vapautumiseen. Ne ovat erittäin myrkyllisiä, ja voivat aiheuttaa syöpää. Rintamilla massiivisissa tulipaloissa palaa myös muovia ja kumia, jotka vapauttavat samoja haitallisia myrkkyjä.
Toinen maaperän pilaantumista aiheuttava tekijä on aseiden orgaaninen materiaali. Kolmas tulee panssarivaunujen ja muiden sotilasajoneuvojen metalleista.
Panssarivaunut sisältävät elektroniikkaa ja aseita, joiden komponentit voivat olla erittäin myrkyllisiä, Kiselov kertoo lehdelle. Tällaisia ovat esimerkiksi arseeni ja antimoni. Kiselov muistuttaa, että kaikki ajoneuvot on lisäksi varustettu ympäristöä saastuttavilla akuilla.
Laboratorio on jo havainnut eräiden PAH-yhdisteiden nousua auringonkukkaöljyssä.
Rintaman saasteet voivat liikkua sateen ja tuulen mukana, mutta suurin osa saastumisesta keskittyy lähelle rintamaa, jossa maanviljelijät eivät voi työskennellä.
Laboratorio on jo havainnut eräiden PAH-yhdisteiden nousua auringonkukkaöljyssä. Myös raskasmetallien, kuten sinkin, raudan ja kuparin, pitoisuudet ovat lisääntyneet vehnässä, maississa ja auringonkukkaöljyssä. Raskasmetallipitoisuudet ovat kuitenkin edelleen sallituissa rajoissa, lehti kertoo.
Toporash toteaa lehdelle, että suurin osa heidän laboratoriossaan tutkituista näytteistä on peräisin maatalousmaalta, johon sota ei ole vaikuttanut.
Suurempi ongelma odottaa sodan päättymisen jälkeen, kun satoa pystytään jälleen kasvattamaan rintaman läheisyydessä. Siellä maaperän saastuminen on pahempaa, ja viljelykasvien kasvattaminen voi osoittautua mahdottomaksi.
Tästä on esimerkkinä Koillis-Ranskassa sijaitseva Zone Rouge -alue eli punainen vyöhyke, joka eristettiin ensimmäisen maailmansodan jälkeen. Maa-alueet todettiin sodan jälkeen liian vaurioituneeksi ja saastuneeksi ihmisasutukselle. Alueella on tiettävästi edelleen rajoituksia ja räjähtämättömiä kranaatteja. Alueen täydellisen puhdistamisen arvioidaan kestävän vielä satoja vuosia.
Landbruksavisen: Krigens forurening siver ind i de ukrainske afgrøder
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




