Maatalouden investointitukiin kädenojennuksia biokaasulle ja kosteikoille
Myös olemassa olevien kosteikkojen laajennuksia rahoitetaan jatkossa tukien muodossa.
Kosteikon suunnittelukustannuksiakin voi sisällyttää jatkossa investointikustannuksiin. Kuvituskuva. Kuva: Sanne KatainenEuroopan komissio hyväksyi Suomen CAP-suunnitelman muutokset vuodelle 2026. Niiden mukaan myös investointitukien ehtoihin tulee muutoksia.
Jatkossa maatila voi saada tukea biokaasulaitosinvestointiin myös niissä tapauksissa, joissa osa tuotetusta energiasta myydään tilalta ulos käytettäväksi muuhun, kuin maatalouden tuotantotoimintaan.
”Muutos voi osaltaan parantaa kyseisten hankkeiden kannattavuutta ja sitä kautta edistää siirtymää kotimaisen uusiutuvan energian käyttöön ja samalla edistää huoltovarmuutta”, sanotaan maa- ja metsätalousministeriön tiedotteessa.
Ei-tuotannollisissa eli kosteikkoinvestoinneissa voidaan jatkossa rahoittaa uusien kohteiden lisäksi myös olemassa olevien kohteiden laajennuksia.
Lisäksi mahdollistetaan suunnittelukustannusten sisällyttäminen investoinnin kustannuksiin, jos suunnitelmaa ei ole toteutettu Neuvonta -toimenpiteen kautta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat











