"Muista juoda maitoa, että jaksat urheilla, bumzika bumzika bum bum bum"– Parhaat maitovideot tehtiin pienissä kouluissa Iitissä ja Kivijärvellä
Maito ja Terveys ry:n järjestämän koululaisten videokilpailun voittivat Haapa-Kimolan koulu Iitistä ja Tainionmäen koulu Kivijärveltä.
Kivijärven Tainionmäenkoulun 7. luokka voitti videokilpailun yläkoululaisten sarjan. Kuvakaappaus videolta. Kuva: KuvakaappausMaito ja Terveys ry:n järjestämän koululaisten videokisan molempien sarjojen voittajat löytyivät pienehköistä kouluista maaseudulta.
Alakoulusarjan voitti Iitin Haapa-Kimolan koulun 5-6 -luokkalaisten video ja yläkoulusarjan voittajaksi raati valitsi Tainionmäen koulun 7. luokan videon Kivijärveltä. Raati koostui yhdistyksen yhteistyötahojen ja nuorison edustajista. Palkintona on luokkaretkirahaa.
"Tainionmäen koulun videon toteutuksessa oli hieno draamankaari ja päähenkilön kasvuntarina maitoa juomattomasta, heikosta nuoresta kohti voimaantunutta urheilijatyttöä. Tarina kytkeytyi hienosti aiheeseen – koulumaitoon ja liikuntaan", arvioi raatiin kuulunut Virpi Kulomaa Viestintävalkeasta.
"Haapa-Kimolan koulun videolla oli selkeä sanoma runonmuodossa, hienot cheerleaderit ja monipuolista liikuntaa salissa."
Hyvinä kakkosina yhdistys palkitsee Tuppuralan koulun 5B luokan Cheerleading-videon Mikkelistä ja Jyväskylän Palokan yhtenäiskoulun 8. luokan videon. Alakoulujen sarjassa kolmas sija jaettiin Ranualaisen Kuhan koulun 5-6 luokan ja Keuruulaisen Pihlajaveden koulun 0-4 luokan kesken.
Kansainvälisen koulumaitopäivän kunniaksi järjestettyyn kilpailuun osallistui 15 videota, joista 13 oli alakoulujen sarjaa. Voittajien valinta oli raadin mukaan vaikeaa, koska kaikki videot olivat hienoja, monipuolisia ja omaperäisiä.
Haapa-Kimolan koulun 5-6 luokan videon näet tästä, ja Tainionmäen koulun 7. luokan videon tästä. Kaikki videot ovat nähtävillä Maito ja Terveys ry:n nettisivuilla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


