Kainuun Sanomat: Puolankalaisen maatilan törkeä eläinsuojelurikos paisuu uusien löytöjen myötä
Aiemmin löydettyjen noin 40 kuolleen naudan lisäksi, tilalta on löydetty kymmeniä jo haudattuja eläimiä.Tilasta oli tehty useita eläinsuojeluilmoituksia helmikuusta alkaen. Eläinlääkäri oli kuitenkin käynyt tilalla tammikuussa, eikä tehnyt tilalle tuolloin uutta vierailua. Toukokuussa tilalle tehtiin eläinsuojelutarkastus.
Ilmoituksia tilasta tehtiin myös lokakuussa, mutta tarkastus tehtiin vasta 22. marraskuuta, jolloin kuolleet eläimet löytyivät. Eläinlääkäri löysi navetasta tuolloin noin 40 kuollutta nautaa. Yksi eläin oli vielä hengissä, mutta se jouduttiin lopettamaan sen huonon kunnon takia.
Myöhemmin on käynyt ilmi, että tilalta on löytynyt haudattuna useita kymmeniä eläimiä. Menehtyneitä eläimiä uskotaan olleen jopa yli sata.
Tuotantoeläimen hautaaminen on sallittua, jos alue ei sijaitse pohjavesialueella tai alue ei kuulu raatokeräilyalueeseen.
Poliisi tutkii asiaa törkeänä eläinsuojelurikoksena.
Kainuun Sanomat: Epäilty törkeä eläinsuojelurikos paisuu Puolangalla – kuolleita nautoja löytyi lisää haudattuina
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







