
Gammayökkönen on levinnyt rajusti – Tukesilta poikkeuslupia kasvinsuojeluun
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin mukaan lupien perusteena on kasvinsuojelun hätätilanne. Asiantuntijan mukaan tuholaisen torjuntaan hyväksyttyjen aineiden saatavuus on huono.
Gammayökköset ovat tuhonneet kasvustoja etenkin eteläisessä Suomessa Pohjanmaan ja Pohjois-Karjalan korkeuksille asti. Osa tiloista säästyy kuitenkin tuholaisilta kokonaan, arvioi Juha Sohlo Pro Agria Oulusta. Kuvassa toukkia perunavaossa. Kuva: Eino HeinolaHelteessä viihtyvä tuholainen, gammayökkönen, on levinnyt jo ainakin Oulun korkeudelle, mahdollisesti pidemmällekin, kertoo kasvinsuojelun huippuosaaja Juha Sohlo Pro Agria Oulusta.
Gammayökkönen syö öljykasveja, palkokasvokasveja sekä mukula- ja juureskasveja.
Suomen eteläosissa yökkönen on saanut jo paikoitellen aikaan huomattavia tuhoja. Toukat ovat syöneet esimerkiksi laajoja härkäpapuviljelyksiä lyhyessä ajassa.
"Kaikkia tuhoja ei vielä ehkä tiedetä, sillä moni viljantuottaja lomailee tähän aikaan. Kaikki eivät myöskään vielä tunnista gammayökköstä, tai tiedä että sitä pitkästä aikaa esiintyy Suomessa. Kasvustoja kannattaa nyt tarkkailla", Sohlo sanoo.
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes on myöntänyt kasvinsuojeluaineiden käyttöön härkäpapu-, kumina-, öljykasvi- ja herneviljelyksille on poikkeuslupia, koska kyseessä on sen arvion mukaan hätätilanne.
Hätäluvat myönnettiin Turex 50 WP -valmisteelle gammayökkösen torjuntaan härkäpavulta, kuminalta, herneeltä ja öljykasveilta sekä Kestac 50 EC -valmisteelle koskien kuminaa.
Alfasypermetriiniä, deltametriiniä, esfenvaleraattia ja sypermetriiniä sisältävät valmisteet sekä mikrobiologinen Turex 50 WP-valmiste on hyväksytty jo aiemmin eräillä viljelykasveilla perhosten, perhostoukkien tai kääriäisten torjuntaan. Myös näitä voi nyt käyttää gammayökkösen torjuntaan.
Käytön rajoituksia tulee noudattaa. "Pyretroidivalmisteet ovat erittäin myrkyllisiä esimerkiksi vesieliöille ja niiden käytössä vesistöjen läheisyydessä on oltava huolellinen", ryhmäpäällikkö Kaija Kallio-Mannila Tukesista muistuttaa.
Joitakin poikkeuslupahakemuksia on yhä vireillä. Ne käsitellään Tukesin mukaan ensi tilassa.
Gammayökkösen torjuntaan hyväksyttyjen aineiden saatavuus Suomessa on Sohlon mukaan tällä hetkellä huono.
Mikäli sopivaa torjunta-ainetta on varastossa tai sitä onnistuu ostamaan, kannattaa ryhtyä toimiin, tarkkailemaan kasvustoja ja tarvittaessa ruiskuttaa.
Liian nopea ei kuitenkaan pidä olla, sillä aineiden teho perustuu kosketukseen, ja vaikutusaika on siksi lyhyt, vain yhdestä kolmeen päivää.
"Yhden havainnon takia ei kannata lähteä ruiskuttamaan, vaan jatkaa tarkkailua. Jos näkyy toukkia syömässä, on ruiskutuksen aika", Sohlo huomauttaa.
Tarkkailua kannattaa jatkaa vielä viikkoja, sillä gammayökkösiä voi Sohlon mukaan esiintyä syyskuuhun, tai ainakin kasvustojen puimiseen asti.
Tunnistusapua havainnon varmistamiseen saa tarvittaessa esimerkiksi Pro Agrian tai Luonnonvarakeskuksen kautta, vaikkapa lähettämällä puhelimella otetun kuvan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

