Vasikoiden iglukasvatus usein työlästä hoitajille
Vasikoiden kasvattaminen erillään muusta karjasta tuo lisää haasteita hoitotyön sujuvuuteen.Vasikoiden kasvattaminen igluissa erillään muusta karjasta on TTS:n tutkimuksen mukaan työlästä.
Kun vasikat ovat erillään muusta karjasta, niiden hoitotyö vaatii omat järjestelynsä. Vasikoita ei voi hoitaa muun työn lomassa ohimennen.
Työaikatutkimusten mukaan kasvatusympäristöä suurempi merkitys on kuitenkin käytetyillä työmenetelmillä ja tilakohtaisilla järjestelyillä.
Kuivitus raskasta mutta tärkeää
Igluissa fyysisesti kuormittava ja aikaa vievä työvaihe on kuivittaminen, joka on melko hankalaa ja työlästä verrattuna sisäkasvattamoiden kuivitustyöhön.
Runsas kuivittaminen on erityisen tärkeää kylmäkasvatuksessa. Karsinoiden tyhjennys sujuu koneilla helposti, jos rakenteet on suunniteltu vaivattomasti purettaviksi.
Tuiskut ja paahde lisähaasteena
Ulkokasvatusta suositellaan monissa maissa esimerkiksi hyvän hengitysilman ja pienemmän tautipaineen vuoksi.
Sääolot kuten sateet, lumipyryt ja pakkaset koettelevat iglujen hoitajaa. Kesän auringonpaahde taas on raskasta vasikoille.
Iglut kannattaa sijoittaa mahdollisimman hyvin suojaan tuulelta ja auringonpaisteelta.
Vasikoiden hoidon vaatimaa työmäärää kylmäkasvatuksessa sekä vaihtoehtojen toiminnallisuutta selvitettiin Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskuksen MTT:n hallinnoimassa InnoNauta-Kehitys -hankkeessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


