Rukiinkylvö kannattaa suunnitella jo keväällä
Ruis pitää ottaa huomioon kevään kylvöjä suunnitellessa, jotta lohko vapautuu esikasviltaan riittävän aikaisin syyskylvöä varten, muistuttaa Pro ruis ry. Yhdistys muistuttaa, että rukiille on kysyntää. Viljely kannattaa myös taloudellisesti.Rukiin kylvö kannattaa ottaa mukaan viljelysuunnitteluun jo keväällä, jotta se sopii viljelykiertoon syksyllä, suosittelee Pro Ruis -yhdistys. Rukiin esikasviksi kannattaa valita esimerkiksi aikainen ohra.
Yhdistys muistuttaa, että ruis sopii myös sellaisille lohkoille, joilla on tarpeen tehdä maan perusparannustoimia. Maan vesitalouden ja ojituksen kunnostamista voi tehdä kesän aikana ennen rukiin kylvöä.
Myös ruis itsessään parantaa maan rakennetta, joten se sopii vaurioista kärsiville lohkoille. Syväjuurisena kasvina se kuohkeuttaa tiivistynyttä maata.
Pro Ruis ry muistuttaa, että rukiista saatiin myös viime kesän vaikeissa oloissa hyviä satoja. ProAgrian lohkotietopankin aineiston perusteella se oli viljoista taloudellisesti paras.
Yksi tuottavuutta parantanut tekijä on uusien lajikkeiden tulo markkinoille. Uudet lajikkeiden satotasot ovat aikaisempaa korkeampia. Lisäksi viljelyvarmuus on parantunut.
Rukiin viljelyä puoltaa myös sen kysyntä, yhdistys muistuttaa. Tällä hetkellä yli Suomessa käytetystä 100 000 ruistonnista puolet tuodaan ulkomailta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


