Lypsyrobottivalmistaja Lely vetäytyy Venäjältä ja Valko-Venäjältä
Varaosien toimituksia jatketaan, mutta yhteistyökumppaneita Venäjällä arvioidaan kriittisesti.
Lypsy- ja ruokintarobottivalmistava Lely vetäytyy Venäjältä, mutta lupaa toimittaa vara- ja kulutusosia. Kuva on suomalaiselta maitotilalta. Kuva: Sanne KatainenLypsy- ja ruokintarobottivalmistaja Lely ilmoitti perjantaina, että se lopettaa välittömästi kaupallisen toiminnan Venäjällä ja Valko-Venäjällä.
Yhtiö haluaa etääntyä Venäjästä, koska se aloitti sodan Ukrainassa. Toimenpiteet eivät ole yhteensopivia Lelyn arvojen kanssa, yhtiö kertoo verkkosivuillaan.
Päätös lopettaa lypsy- ja ruokintarobottien myynti Venäjällä ja Valko-Venäjällä ei ollut Lelyn mukaan helppo, koska yhtiö haluaa tehdä oikeutta elintarvikehuollon ja eläinten hyvinvoinnin suhteen näissä maissa.
Venäjän Ukrainassa harjoittama väkivalta painaa kuitenkin enemmän, joten yritys vetäytyy.
Lely jatkaa osien toimittamista nykyisille asiakkaille Venäjällä ja lähimaissa, jotka eivät ole pakoteluettelossa.
Lisäksi robotin rakentaja ilmoittaa arvioivansa kriittisesti yhteistyökumppaneitaan Venäjällä.
Maatalouskoneet eivät sisälly lännen asettamille pakotelistoille. Muut robottivalmistajat kuten DeLaval ja GEA eivät ole kertoneet vetäytymisaikeista, mutta ne ovat ohjanneet humanitaarista apua Ukrainalle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

