”Etäisyys teurastamosta ei saa vaikuttaa lihan hintaan”
Samankokoiset tilat saavat Atrialle tuottamastaan lihasta jatkossakin saman hinnan sijaitsivat ne sitten Ilmajoella tai Ilomantsissa. ”Se on jo 110 vuotta sitten kirjattu perusperiaate, josta ei olla luopumassa. Tilan sijainti ei vaikuta tuottajahintaan”, Lihakunnan hallituksen puheenjohtaja Timo Komulainen lupaa.Timo Komulainen pitää tärkeänä, että kotimainen tuotanto turvataan kaikkialla maassa, myös kaukana teurastamoista.
”Tehokkuutta on haettu teollisen toiminnan keskittämisellä, mutta siitä ei rankaista missä tuottaja asuu.”
Etäisyydet teurastamoon ovat pitkiä etenkin Lihakunnan alueella Itä-Suomessa. Siitä huolimatta linja on Komulaisen mukaan selkeä ja yhtenäinen myös Atrian muiden omistajaosuuskuntien kanssa.
”Sitä ei ole koskaan kyseenalaistettu.”
HK Agri lisäsi etäisyyden yhdeksi hintaan vaikuttavaksi tekijäksi runsaat kolme vuotta sitten. Muut tekijät, kuten tilakoko vaikuttavat hinnoitteluun myös Atrialla.
Komulainen uskoo, että kotimainen lihantuotanto rajaa tuontia jatkossakin, mikäli tuotanto vain riittää vastaamaan kysyntään.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


