Maidontuottajan hermokipu jatkuu levon puutteessa — sairauspäiväraha päättyi yli vuosi sitten
Tuomas Kivelällä on kova halu jatkaa maidontuotantoa ja investoida. Tahtia sotkee olkapään kipu, joka ei ilman sairaslomaa tahdo talttua millään.
Maidontuotannossa on paljon töitä, jotka ovat kovan olkapääkivun kanssa mahdottomia. Arkistokuva. Kuva: PIHLA LIUKKONEN27-vuotias maidontuottaja Tuomas Kivelä kaatui sähköpaimenta asentaessaan astinkorokkeelta betonilattiaan toissa kesänä. Kovimman iskun sai oikea olkapää. Kivelä arveli, että kipu hellittää pian, eikä mennyt heti lääkäriin.
Oireet kuitenkin jatkuivat, joten käsi tutkittiin. Kipujen syyksi todettiin hermopunoksen venähdys, joka usein paranee nopeasti. Kivelä ei ollut näin onnekas.
”Hermokipua on edelleen, 1,5 vuotta tapaturman jälkeen, jatkuvasti. En pysty täysillä töihin enkä myöskään nukkumaan.”
Sairauspäivärahaa ei silti enää heru. Sitä maksettiin vain noin kolmen kuukauden ajalta.
Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen (Mela) mukaan venähdysvamma paranee normaalisti noin kuudessa viikossa.
Mikäli tutkimuksissa ei todeta tapaturmaisia löydöksiä, korvauksia ei pääsääntöisesti makseta pidempään, ylilääkäri Jari Rechardt Melasta kertoo yleisellä tasolla. Hän ei voi kommentoida yksittäisiä tapauksia.
Lähes kymmenen eri asiantuntijaa on todennut, ettei Kivelän olkapää ole kunnossa. Ennuste on silti hyvä, ja käden uskotaan paranevan.
”Kymenlaakson keskussairaalan kipupoliklinikan lääkäri on ottanut asian hoitaakseen, että saahaan mies kuntoon”, Kivelä kertoo kiitollisena.
Ilman lepoa kivut eivät hellitä. Osakkuus 90 lehmän maitotilasta ei anna aikaa levätä tarpeeksi ilman oikeaa sairaslomaa.
Onni on henkilökeskeytysvakuutus, jonka kautta lomittajaa on saatu pidettyä töissä jonkin verran. Silti sairastelu kiristää maatalousyhtymässä välejä, kun työt eivät jakaudu tasan.
”Kyllä siitä tulee sanomista, kun ei pysty tekemään osuuttaan.”
Kivelä on hyvin tyytymätön Melan ratkaisuun, ja harkitsee yksityiseen eläkevakuutukseen siirtymistä vapaaehtoisten maksujen osalta. Hän on vienyt tapauksensa MTK:n lakimiehen tuella vakuutusoikeuteen, mutta sitä ei ole vielä käsitelty.
Toiselle alalle siirtyminen ei ole Kivelän mielestä nyt vaihtoehto. Vireillä on investointi, jolla lehmämäärä on tarkoitus kasvattaa 90 lehmästä 280:een.
”Se on tällä alueella iso investointi. Oikeasti tässä yritetään, ja tätä minä haluan tehdä”, haminalainen Kivelä sanoo.
Lue myös: Selkäkipuinen lihakarjankasvattaja ei pysty tilan töihin – Mela lähettäisi muita töitä etsimään
Lue myös: Moni pettyy Melan arvioon työkyvystä: Alle 60-vuotiaana ammatilla ei ole lainkaan merkitystä
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

