Viljelijät pelkäävät talvella viljatilojen konkurssiaaltoa
Viljelijöiden maksuvalmius on koetuksella, kun sadon myynti on viivästymässä.Viljatilojen ahdinko syvenee syksyllä entisestään, jos viljan hinta ei nouse.
Surkea sää on ollut viljelijöiden murheena läpi kesän. Puinnit myöhästyvät tänä syksynä tavanomaisesta. Siten myös sadon myynti viivästyy. Lisäksi tukimaksatukset on siirretty alkamaan aiempia vuosia myöhemmin. Syksyllä on kuitenkin maksettava muun muassa sadonkorjuun kustannukset sekä lainojen hoitomenot.
"Moni isäntä joutuu syksyllä pankin kanssa neuvottelemaan", viljanviljelijä, MTK-Varsinais-Suomen puheenjohtaja Tapani Heikkilä Mynämäeltä arvioi.
Viljatilojen heikko kannattavuus on jatkunut jo vuosia. Jos viljan hinta ei syksyllä nouse, kevättalvella on edessä viljatilojen konkurssiaalto, MTK:n viljavaliokunnan puheenjohtaja, laihialainen maanviljelijä Esa Similä ennustaa.
Luonnonvarakeskuksen tutkija Jukka Tauriainen ei ole tilanteen suhteen yhtä pessimisti.
Hänen mukaansa suomalaistilat ovat vakavaraisia, joten pääomien loppuminen ei yleensä aja tiloja konkurssiin. Ongelmia tulee, jos tilojen maksuvalmius romahtaa eikä juoksevista kuluista selviydytä.
Valtaosa suomalaisista viljatiloista paikkaa tarvittaessa tilannetta maatalouden ulkopuolisilla tuloilla, esimerkiksi urakoinnilla tai palkkatuloilla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

