Maidontuottaja Asko Miettinen: Kotimaan markkinasta saatava suomalaiselle tuottajalle suurempi osuus
Maidon tuottajahinnan heilahtelu on normaalia, mutta pitkittyneessä kannattavuuskriisissä hinnanlaskun vaikutus korostuu. Erityisesti investoineet tilat ovat vaikeuksissa, arvioi MTK:n johtokunnan jäsen Asko Miettinen.
Tuottajien neuvotteluasemaa pitäisi vahvistaa, mutta nopeaa ratkaisua ei ole, arvioi Asko Miettinen.Valion päätös laskea maidon tuottajahinta alle 50 sentin on raju isku tuottajille.
”Taustalla vaikuttavat maailmanmarkkinan hinnan heilahtelut. Euroopan tuottajajärjestössä on keskusteltu tukitoimien tarpeellisuudesta, sillä EU:ssa useissa maissa hintapudotus on ollut voimakkaampaa, meijereitäkin on kaatunut”, toteaa MTK:n johtokunnan jäsen, joensuulainen maidontuottaja Asko Miettinen.
Suurin syy maidon hintakehitykselle on Miettisen mukaan voin ja maitojauheen maailmanmarkkinahintojen voimakas lasku. Suomessa hintakehitykseen vaikuttaa lisäksi runsas juuston tuonti. Kauppaliikkeiden mahti tuntuu sitäkin kautta.
”Esimerkiksi juustoista puolet on ulkolaista. Se rassaa hinnanmuodostusta ja polkee kotimaisen juuston hintaa. Kotimaan markkina on kannattavampi kuin vienti, siitä pitäisi saada suomalaiselle tuotannolle isompi osuus.”
Tuottajien neuvotteluasemaa pitäisi vahvistaa, mutta nopeaa ratkaisua ei ole, arvioi Miettinen.
”Sitä neuvotteluvoimaa käytetään, mikä tuottajaomisteisella meijeriteollisuudella on. Mielestäni maidonjalostuksen puolella ei paljoa löysää ole, ongelmat tulevat hankalasta kaupan rakenteesta.”
”Mielestäni maidonjalostuksen puolella ei paljoa löysää ole, ongelmat tulevat hankalasta kaupan rakenteesta.”
Miettinen toteaa, että maidon hinnan vaihtelu on normaali ilmiö.
”Muutokset tuntuvat nyt erityisesti, koska rasitusta tulee molemmista suunnista: kulut nousevat ja tuotto laskee. Puskurit on syöty monella tilalla heikon kannattavuuden jatkuttua pitkään.”
Hintamuutoksen vaikutukset vaihtelevat tilakohtaisesti, Miettinen sanoo.
”Tilanne on hankala erityisesti osalle investoineita tiloja, jos rahoituskulut ovat kovia eikä pelivaraa juuri taloudessa ole.”
Maatalousyrittäjien keskuudessa yleisvire on Miettisen mukaan kuitenkin positiivinen ja investointihalukkuutta on.
”Maidontuotanto on kilpailukykyinen tuotantosuunta. Suomalaisella tuotannolla on vankka pohja, nurmi kasvaa ja vettä on, ammattitaito on kovaa ja eläinaines laadukasta. Tätä tuotannon perustaa ei saa päästää heikentymään.”
”Suomessa tuotannon lisäys ei onnistu yhtä helposti kuin muualla, sillä navetat pitää rakentaa, investoinnit ovat suuria”, hän jatkaa.
Miettinen penää poliittiselta päätöksenteolta tukea ruoantuotannon kannattavuuden vahvistamiseksi pitkittyneessä vaikeassa tilanteessa.
”Uusi EU:n cap-kausi on tulossa, ja Suomessa eduskuntavaalit ovat lähellä. Toivon, että tuottajilta ei enää maataloustukien leikkauksilla tuhota lisää kannattavuutta. Tuet pitää säilyttää, jotta tuotanto ja investoinnit ovat mahdollisia.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





