Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Sikaruttovirus voi tulla jahtimatkalta

    Afrikkalainen sikaruttovirus voi tulla Suomeen metsästysmatkailun mukana. Vuosittain sadat suomalaiset käyvät jahdissa Venäjällä ja Baltian maissa, vähintään kymmenet myös Afrikassa.

    Afrikkalaista sikaruttoa on tämän vuoden puolella todettu villisioissa Puolan, Liettuan ja Venäjän alueilla. Venäjällä tautia on jo muun muassa Tverin alueella ja Kaukasuksella, Eläintautien torjuntayhdistyksen (ETT) toiminnanjohtaja Pirjo Kortesniemi sanoo.

    ETT:n tietojen mukaan Venäjällä taudin on todettu leviävän länteen 260 kilometriä vuodessa. Tulevina vuosina tauti on suuri vaara Suomelle ja Baltian maille.

    Kortesniemen mukaan metsästysmatkailu ja saaliin tuonti kotimaahan on yksi mahdollinen väylä taudin kulkeutumiselle Suomeen. Tautivirus erittyy muun muassa sairastuneen villisian sylkeen, virtsaan ja lantaan ja leviää erityisesti veren, teurasjätteen tai raadon osien mukana.

    Baltian maista suomalaiset metsästäjät tuovat mukanaan villisikamakkaraa, lihaa tai kokonaisia ampumiaan sikoja. Niiden mukana tauti voi tulla Suomeen.

    EU:n sisältä villisian lihan ja lihatuotteiden tuonti on mahdollista, ulkopuolelta kiellettyä.

    ETT on kuullut huhun, että joku suomalainen olisi tuonut Baltiasta elävän villisianporsaan. ”Ei saa tuoda missään tapauksessa!” ETT:n asiantuntijaeläinlääkäri Hannele Nauholz korostaa.

    Elävien villisikojen tuonti on paitsi laitonta myös täysin ajattelematonta toimintaa.

    Nauholz oli hiljattain Ruotsissa työpajassa, joka käsitteli afrikkalaista sikaruttoa. Tutkijat eri puolilta maailmaa ilmaisivat huolensa taudin leviämisestä.

    Ruotsalaisten tutkijoiden mukaan ilman metsästystä villisikakanta voi kaksinkertaistua alle kolmessa vuodessa. Suunnittelemattomat lahtaamiset johtavat taas siihen, että tyhjiö täyttyy muualta tulevilla sioilla, jotka saattavat levittää tautia.

    Nauholzin mukaan suomalaisen metsästysmatkailijan kannatta välttää lähtemästä villisikajahtiin Venäjälle, Puolaan, Ukrainaan, Valko-Venäjälle ja Afrikkaan. Jos lähtee, pitää ottaa afrikkalaisen sikaruton vaara todesta.

    Yhä useampi suomalainen metsästäjä ottaa koiran mukaan ulkomaille suuntautuville jahtimatkoille. Koira voi levittää tautia kotisikoihin.

    Kortesniemi korostaa, ettei koiria saa koskaan villisikajahdin jälkeen päästää tekemisiin suomalaisten sikojen, niiden rehujen tai kuivikkeiden kanssa.

    Koira on hyvä pestä desinfioivalla pesuaineella matkalta palattua. Myös koiran varusteet, kuten tutkapannat ja liivit, on syytä puhdistaa. Puhdistettujen varusteiden desinfiointi onnistuu parhaiten pitämällä varusteita kuumassa saunassa vähintään puoli tuntia.

    Puhtaalla pinnalla virus ei kestä kovin pitkään kohde-eläimen ulkopuolella, Nauholz sanoo. Saastuneessa lihassa virus saattaa kestää 140 päivää, pakastetussa jopa vuosia.

    Suomessa ruuantähteitä ei saa syöttää sioille. Erityisen tarkasti on varottava syöttämästä ulkomailta tuotujen villisikatuotteiden tähteitä.

    Koirille ei pidä syöttää ulkomailta tuotujen villisikojen roippeita.

    Metsästysmatkailuyrityksissä tilanteeseen suhtaudutaan vaihtelevasti. Riihimäkeläisen BR Hunting Oy:n toimitusjohtajan Henri Viitasen mielestä asia ei ole ajankohtainen. Yritys järjestää jahtimatkoja muun muassa Puolaan ja Afrikkaan.

    Esimerkiksi Puolaan matkat tehdään 99-prosenttisesti lentäen. Villisian lihan tuonti lentokoneessa on hankalaa.

    Vironjahdit OÜ -nimisen yrityksen Kari Karvo on tietoinen tautivaarasta. Asiakkailleen Karvo korostaa, ettei Suomessa pidä mennä sikalaan 48 tuntiin jahtimatkalta palattua.

    Karvo ohjeistaa myös metsästysvarusteiden desinfiointiin. ”Goretex-vaatteita ja kenkiä ei uskalla saunottaa, pitäisi kehittää sumutettava desinfiointiaine”, Karvo sanoo.

    Yrityksen matkoilla käyneet ovat tuoneet Suomeen villisian lihaa raakana ja jalosteina. Tuodut villisian ruhot on testattu lähtömaassa trikiinitartunnan varalta.

    Yrityksen jahtimaat ovat Pärnussa, eli ei vielä aivan tautialueen eturintamassa. Vuosittain Vironjahdit OÜ:n jahtimatkoilla käy 100–150 suomalaista metsästäjää.

    Suomen Jahtimatkat Oy:stä Tero Kantelo on kuullut afrikkalaisesta sikarutosta, mutta ei ole vielä ryhtynyt asiassa toimiin. Yrityksen tiedotuslehteen Kantelo lupaa laittaa ETT:n sivuilta löytyvää tietoa.

    REIJO VESTERINEN

    Avaa artikkelin PDF