Suomen Rehu antaa rehunvaihtajalle vakuuden
Suomen Rehu lupaa uusien Auto-Krossi täysrehujensa nostavan lypsylehmien maitotuotosta 1,5 litraa päivässä. Jos tuotos ei nouse luvatusti, menetys hyvitetään maidontuottajalle seuraavassa rehutilauksessa.
Korvausta pyytäessään tilan on kerrottava, onko jokin asia kuin rehun muuttaminen voinut vaikuttaa maitotuotokseen.
Maitovakuutus-kampanja on voimassa marraskuun alkuun asti uusille Auto-Krossi-tilaajille, tuotepäällikkö Lauri Heimala Hankkijalta kertoo.
Auto-Krossi-sarjan rehut on kehitetty pääasiassa automaattiruokinnassa käytettäviksi. Suomen Rehu käyttää sarjan rehuissa uutta Maito pro -konseptiaan.
”Maito pro sisältää pötsin happamuutta tasapainottavia aineita sekä lisää pötsimikrobiston määrää ja aktivoi sen toimintaa. Lopputuloksena syönti ja rehun hyväksikäyttö paranevat, mikä näkyy kohonneena maitotuotoksena ja parantuneina pitoisuuksina”, kehityspäällikkö Pirjo Hissa Hankkijasta sanoo.
Rehussa käytetään myös yhtenä osana tuontimaissia, koska sen tärkkelys hajoaa hitaammin kuin kotoisten viljojen.
Maidontuottaja Antti Jäärni Simosta toteaa uuden rehun parantaneen maitotuotosta. Maidon pitoisuuksiin rehun vaihtaminen ei ole tuonut muutosta.
Uusi täysrehu on lisännyt lehmien säilörehun syöntiä. Rehua on käytetty Jäärnin 70 lypsävän tilalla toukokuusta alkaen.
Hankkija on solminut yhteistyösopimuksen ranskalaisen In Vivo -rehuyrityksen kanssa. In Vivo on Ranskan suurimpia rehunvalmistajia ja sillä on 78 rehutehdasta 18 eri maassa.
Yhteistyöllä haetaan vauhtia tuotekehitykseen. Suomessa omat tutkimusresurssit eivät enää kunnolla riitä, kun esimerkiksi Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskus MTT on lopettanut sika- ja siipikarjatilansa, tutkimus- ja tuotekehitysjohtaja Juhani Vuorenmaa Hankkijasta sanoo.
Sopimus koskee tiedonvaihtoa sekä yhteisten tutkimusten ja kokeiden toteuttamista.
In Vivolla on tutkimustoimintaa Vuorenmaan mukaan enemmän kuin millään muulla rehuvalmistajalla Euroopassa. Ranskalaisyritys testaa eri rehuja omilla tutkimusasemillaan suurille eläinmäärille.
”Kansainvälinen yhteistyö turvaa huippuluokan tutkimustulokset nopeasti myös Suomen markkinoille”, Vuorenmaa sanoo.
Yhteistyö koskee myös rehukauppaa Hankkijan ja In Vivon välillä molempiin suuntiin. Vielä ranskalaisia rehuja ei ole Hankkijan listoilla, mutta erikoisrehujen tulo myyntilistoille on mahdollista.
Hankkija vie tällä hetkellä rehuja 30 maahan. Yhteistyösopimus helpottaa vientiä, koska rehujen hyödyt pystytään osoittamaan ostajille paremmin, kun Hankkija pääsee hyödyntämään In Vivon koeasemia.
Vuorenmaa vihjasi, että lähikuukausina Hankkija esittelee uuden suomalaisiin raaka-aineisiin perustuvan rehuparanteen, jolle odotetaan maailmanlaajuista markkina-aluetta.
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
