MTK ja Sucros sopivat sokerijuurikkaan viljelyehdoista
MTK:n juurikasvaliokunta hyväksyi maanantaina Sucroksen tarjouksen. Juurikastonnin hinta nousee 7 euroa.Sokerin tuotannolle on syntynyt kaksivuotinen toimialasopimus. MTK hyväksyi sokerinvalmistajayritys Sucroksen tarjouksen, vaikka kuljetuksista syntynyt ratkaisu ei vastannut tuottajajärjestön tavoitteita.
Sopimuksen mukaan sokerijuurikkaan hinta nousee lisineen viime kesän vajaasta 28 eurosta noin 35 euroon tonnilta. Sucros ja MTK ovat sopineet, että ratkaisun tarkemmasta sisällöstä kerrotaan viljelijöille lähetettävässä kirjeessä.
Tuottajajärjestö ja Sucros ovat neuvotelleet viime toukokuusta asti. Valiokunta ei enää halunnut pitkittää vaikeita neuvotteluja, sillä sokerijuurikkaan viljelijät tekevät parhaillaan kylvösuunnitelmiaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


