Pohjoismaiden suurin näyttely tekee puutarhahanskoista taidetta
Perinteinen Lepaa-puutarhanäyttely avaa ovensa huomenna torstaina Hämeenlinnassa. Kolmipäiväisessä tapahtumassa on parisataa näytteilleasettajaa.Parhaat päivänsä nähneet puutarhahanskat kannattaa ottaa mukaan, jos aikoo vierailla Lepaa 2015 -puutarhanäyttelyssä Hattulassa. Hanskoista rakentuu ympäristötaideteos kolmipäiväisen näyttelyn aikana.
Perinteinen ja Euroopan suurimpiin kuuluva puutarhanäyttely kokoaa yhteen puutarha- ja viheralan kaikki sektorit sekä kiinteistönhoidon ja maanrakennuksen ammattilaiset. Tarjolla on paljon nähtävää ja koettavaa myös puutarhanhoidosta kiinnostuneilla harrastajille.
Lepaalla on esillä muun muassa ledvalaistuksen uutuuksia ja nykyaikaisia pakkausratkaisuja sekä sähkökäyttöinen pienkuormain. Myös kasvistapakset, minipuutarhat ja uusimmat vihanneslajikkeet kutsuvat luokseen.
Näyttelyssä on parisensataa näytteilleasettajaa. Tapahtuma kerää 7 000—10 000 kävijää.
Korjattu 13.8. 7.51 Lepaa 2015 -näyttely sijaitsee Hattulassa, ei Hämeenlinnassa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

