Kauppa jakaa almuja halpuutetuille –"Suomalaistuottajista on tullut uusi Afrikan lapset"
Keski-Pohjanmaan tuottajien syyskokouksessa hämmästeltiin kaupan jakomielistä suhtautumista tuottajiin.Keski-Pohjanmaan tuottajaliiton puheenjohtaja Atso Ala-Kopsala Toholammilta nosti avauspuheessaan liiton syyskokouksessa esiin kotimaisuustyön, jota kaupan ketjut ovat viime aikoina harjoittaneet omien tuotemerkkien kautta.
”On jokseenkin jakomielinen kuvio, että ensin kilpailutetaan tuotteen valmistajat verille ja sen jälkeen kauppa jakaa almuja kiitoskampanjan myötä. Suomalaisesta tuottajasta on tullut uusi Afrikan lapset. Mutta nyt vain Pirkkana”, hän vertasi.
Ala-Kopsala korosti kuluttajatyön merkitystä, jotta kaupan hyllyissä riittää muitakin kuin halpavaihtoehtoja.
”Haastan siis jokaisen viettämään aitojen brändien joulua. Ja nyt ei ole kysymys Alkon tuotteista”, hän heitti.
Markkinoille on ilmestynyt uusi kummallinen ilmiö, kokonaan virtuaalinen Pohjolan Meijeri, kummasteli Tuure Puutio Lohtajalta.
Myös maakuntauudistus kiinnosti väkeä Keski-Pohjanmaan tuottajaliiton kokouksessa Kannuksen seurakuntatalolla torstaina.
Maakuntauudistus ei saa tarkoittaa palveluiden keskittämistä, vaan niitä tulee olla helposti saatavilla eri puolilta maakuntaa, muistutti keskustelussa Mari Kerola Kannuksesta.
Hän katsoo, ettei uutta maakuntahallintoa suunniteltaessa saa keskittyä pelkästään miettimään julkisten palvelujen tuotantoa vaan edunvalvontaakin tarvitaan.
Maakuntajohtaja Jukka Ylikarjula ja MTK:n elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola kävivät läpi valmistelun tilannetta.
”Luonnonsuojelu on sinänsä hyvin sujuvassa valmistelussa kummallinen yksityiskohta. Luonnonsuojelun tulee olla osa normaalia maakunnan toimintaa eikä sitä pidä erottaa omaksi valtakunnalliseksi linnakkeekseen”, Mäki-Hakola ihmettelee.
Antti Kangas Sievistä toi esiin sen, että kunnissa tulee esiin ristiriitatilanteita ympäristöluvituksessa.
Jos peltojen keskelle annetaan rakennuslupia omakotitaloille, samalla torpataan herkästi mahdollisuudet karjatilojen ympäristölupien saantiin, hän harmitteli.
Tuottajaliiton johtokuntaan valittiin uutena Katja Honkonen Perhosta. Vesa Isolankila Lohtajalta, Mauno Rahkola Kalajoelta ja Kari Pietilä Kälviältä valittiin johtokuntaan uudelle kaudelle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

