Aurinkoenergia sopii erikoiskasvien kuivaamiseen
Auringon hyödyntäminen voi alentaa kuivauskuluja merkittävästi.
Lokakuussa auringon lisäksi kuivuriin annettiin lämpöä rakennuslämmittimeltä. Rakennuslämmitin vasemmalla peräkärryssä, keskellä aurinkolämpötunneli ja oikealla konttikuivuri. Kuva: Marja SeppäläAurinkoenergian hyödyntämisellä voidaan saada merkittäviä säästöjä viljan sekä nurmisiementen ja erikoiskasvien kuivauksessa.
Viljakas-yhtiön merikontin kokoinen kylmäilmakuivuri soveltuu viljan kuivaamiseen, mutta parhaimmillaan se on erikoiskasvien kuivauksessa.
Kuivurin toimintaa esiteltiin viime viikon tiistaina Orimattilassa Viljakkaan ja Luonnonvarakeskus Luken järjestämässä tilaisuudessa Ari Vappulan maatilalla.
Viljakkaan kuivurilla voidaan saada jopa 90 prosentin säästö energiakuluissa verrattuna öljykäyttöiseen kuivuriin, kertoo markkinointipäällikkö Susanna Hämäläinen Viljakas Oy:stä.
Auringonpaistetta hyödynnetään rakentamalla sitä varten mustapintainen lämpöä keräävä tunneli. Lämmönkeräiminä voidaan myös hyödyntää jo olemassa olevia rakennuksia – mustia kattoja tai seinustoja – joiden sisäpuolelta lämpö imetään kuivuriin.
Perinteiseen kylmäilmakuivuriin verrattuna auringon energian hyödyntämisen lisäksi konttikuivurissa uutta on, että vilja kiertää ja puhdistuu kuivurin sisällä.
Se mahdollistaa tasaisen kuivumisen ja halutessa lisälämmön käytön, koska vesi ei liikkumisen myötä tiivisty kuivattavan massan pintakerrokseen kuten vanhoissa kylmäilmakuivureissa.
Kuivuri sisältää myös paljon automatiikkaa.
Kuivuria viikon ajan tattarin kuivauksessa testannut viljelijä Ari Vappula sanoo siinä yhdistyvän perinteisten kylmä- ja lämminilmakuivureiden hyvät puolet.
Alkusyksyn lämpimällä ja aurinkoisella ilmalla pelkkä aurinko riittää hyvin lämmönlähteeksi.
Vappula on käyttänyt lokakuussa lisälämmönlähteenä rakennuslämmitintä. Hän pitää ajatuksesta, että kuivuria ei tarvitse sitoa mihinkään tiettyyn lämmönlähteeseen. Esimerkiksi jos maatilalla on hakelämmitys, voi kuivurin pistää hakekontin viereen ja johtaa lisälämpöä sieltä.
Liikuteltavuus on toinen Vappulan kehuma ominaisuus. Kontin voi vaikka kuljettaa pellon reunaan, täyttää suoraan puimurista ja aloittaa kuivauksen välittömästi.
Kuivurin seulapuhdistimella erikoiskasvierät tulevat Vappulan mukaan puhtaammiksi kuin perinteisillä esiputsareilla.
Tutkija Matts Nysand Lukesta toteaa, että Viljakas-kuivuri sopii hyvin aikaisin tuleentuvien erikoiskasvien kuivaamiseen.
Alkusyksystä aurinkoisia päiviä riittää ja erikoiskasveilla satomäärät ovat viljoja pienempiä. Myöhäisiäkin kasveja voi kuivattaa, mutta silloin pitää varautua käyttämään muutakin lisälämpöä kuin aurinkolämpöä.
Laajamittaiseen viljan kuivaamiseen Nysand ei laitetta suosittele.
Erikoistutkija Marjo Keskitalon mukaan auringolla toimiva kuivuri on juuri sitä, mitä ilmastonmuutoksen rajoitustoimia etsittäessä pitää tehdä.
Tilaisuus oli osa Sitran, Luken, Aalto yliopiston, Ainasoja yhtiön, Helsingin yliopiston, Murtolan HamppuFarmi Oy:n ja Rainingon luomutilan syksyllä käynnistynyttä PeltoLuksus-hanketta, jossa on lisäksi mukana muita erikoistuotantoketjun toimijoita.
Hankkeen tavoitteena on nostaa laajasti erikoiskasvien arvoketjuja kansalliseksi sekä kansainväliseksi osaamiseksi ja yhteistyöksi. Keskeinen keino raaka-aineiden jalostamisessa on yhdistää biologinen ja teknologinen osaaminen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

