Maatalousosuuskunta Lantmännen osti uuden yhtiön – kauppahinnaksi arvioidaan 60 miljoonaa euroa
Yrityskauppa edellyttää viranomaishyväksyntää, sen odotetaan toteutuvan ensi vuoden alkupuolella.Maatalousosuuskunta Lantmännen ostaa raaka-aineita leipomoille ja muulle elintarviketeollisuudelle toimittavan Leipurin oyj:n. Osuuskunta on allekirjoittanut asiasta sopimuksen Leipurin-yhtiön omistajan Aspo oyj:n kanssa.
Sopimuksen sisältyy Leipurin-yhtiö sekä sen liiketoiminnot Suomessa, Ruotsissa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa.
Arvioitu käteiskauppahinta kaupan toteutushetkellä on noin 60 miljoonaa euroa, Aspo kertoo verkkosivuillaan.
Yrityskauppa edellyttää viranomaishyväksyntää, sen odotetaan toteutuvan ensi vuoden alkupuolella. Kaupan toteutumiseen asti Lantmännen ja Leipurin-yhtiö jatkavat toimintaansa erillisinä.
Lantmännen kertoo tiedotteessaan, että Leipurin-yhtiön liikevaihto on noin 133 miljoonaa euroa. Yritys työllistää noin 160 henkilöä, ja sen pääkonttori sijaitsee Suomessa. Ruotsissa Leipurin-yhtiö toimii paikallisten yhtiöidensä Kobian ja Kebelcon kautta.
Yrityskauppa tukee Lantmännenin strategiaa laajentaa ja vahvistaa elintarvikeraaka-aineiden arvoketjua, sanoo tiedotteessa Lantmännenin toimitusjohtaja Magnus Kagevik.
”Yhdessä nykyisen liiketoimintamme ja rakenteilla olevan uuden kasviproteiinitehtaan kanssa näemme hyviä kasvumahdollisuuksia sekä nykyisillä että uusilla markkinoilla.”
Lantmännen on Pohjois-Euroopan johtava toimija maatalous-, kone-, bioenergia- ja elintarviketoimialalla. Lantmännenin omistaa noin 17 000 ruotsalaista maanviljelijää,. Osuuskunnalla on 12 000 työntekijää sekä toimintaa yli 20 maassa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

