Metsäalalla olisi töitä tarjolla, mutta osaavista työntekijöistä on pulaa
Työtehoseuran selvityksen perusteella metsäalalla on pulaa erityisesti metsäkoneenkuljettajista, puutavara-autonkuljettajista ja metsureista.
Selvityksen mukaan metsäalan koulutuksessa pitäisi keskittyä jatkossa entistä enemmän olennaiseen ammattiosaamiseen. Kuvassa syysistutukset Orimattilassa. Kuva: Kari SalonenTyötehoseura (TTS) on huolissaan metsäalan koulutuksen tulevaisuudesta.
Metsäalan perustutkinnon kehittämistyöryhmä tarkasteli kahden viime vuoden aikana metsäalan perustutkinnon osaamisaloja sekä niiden laadullista ja määrällistä tuloksellisuutta vuosina 2011–2021. Työryhmässä oli mukana laaja joukko useita metsäalan ammattilaisia.
Kehittämistyöryhmän mukaan metsäalalla riittää töitä myös tulevaisuudessa ja työvoimaa tarvitaan, mutta korjausliikkeitä on tehtävä. Tämä koskee niin koulutusta, opiskelijavalintaprosesseja, koulutuksen sisältöjä kuin alan työnantajien toimintaa.
Kaikkia perustutkinnon osaamisaloja ja tutkintoja koskien työryhmä pitää ensisijaisen tärkeänä sitä, että tulevissa uudistuksissa opinnot keskitettäisiin tutkinnoissa kyseisessä työssä tarvittavaan olennaiseen ammattiosaamiseen.
Lisäksi tarkastelussa huomioitiin, että osaavan työvoiman tarvetta ja jopa pulaa alalla on metsäkoneenkuljettajista, puutavara-autonkuljettajista ja metsureista.
Työryhmän mietintö jätetään sekä opetus- ja kulttuuriministeriölle että Opetushallitukselle otettavaksi huomioon tulevissa metsäalan ammatillisen koulutuksen uudistuksissa.
Tarkastelun tulokset esiteltiin 7.5.2024 Metsäkoulutus ry:n ajankohtaispäivässä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








