Yle: Pohjois-Karjalassa varaudutaan lisäämään lasten karhukyytejä
Itä-Suomen seitsemän kuntaa ja Kuhmon kaupunki vaativat valtiolta toimia karhun kannanhoidollisen metsästyksen edistämiseksi.
Kunnat joutuvat järjestämään yhä enemmän petokyytejä koululaisille. Kuvituskuva. Kuva: Raisa Kyllikki KarjalainenLieksan kaupunki ja Ilomantsin kunta jättivät maa- ja metsätalousministeriölle oman lausuntonsa karhun kannanhoidollisen metsästyksen edistämiseksi. Nyt vetoomukseen liittyvät Pohjois-Karjalasta myös Nurmes, Juuka, Kontiolahti, Kitee ja Tohmajärvi. Itäisen Suomen kunnat julkaisivat yhdessä alkuviikosta vetoomuksen, jossa vaaditaan toimia karhun kannanhoidollisen metsästyksen edistämiseksi, sillä karhut aiheuttavat kuntalaisille erilaisia uhka- ja vaaratilanteita.
Kunnat joutuvat järjestämään jatkuvasti yhä enemmän petokyytejä koululaisille. Aikaisemmin petokyytejä on järjestetty susien takia, mutta karhukyytien määrä on hiljalleen kasvanut.
Ylen uutisen mukaan useissa Itä-Suomen kunnissa varaudutaan järjestämään jatkossa yhä enemmän petokyytejä koululaisille, jos karhukanta jatkaa kasvuaan. Kunnat vaativat valtiota myös osallistumaan kyytikustannuksiin.
Yksittäinen petoeläimen ohikulku ei oikeuta koulukyytiin. Kyyti myönnetään yleensä vasta, jos susi tai karhu pysyttelee alueella pidempään. Karhukyytien kysyntää rajoittaa karhujen talviuniaika, jolloin kyytejä ei tarvita.
YLE: Pohjois-Karjalan kunnat varautuvat lisäämään koululaisten karhukyytejä syksyllä
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






