Lukijalta: Jaloittelun asetusmuutoksen valmistelussa inhimillinen virhe
Pahoittelemme virhettä ja sen aiheuttamaa haittaa. Muutetun asetuksen soveltaminen ei ole vielä alkanut ja ministeriössä on jo aloitettu valmistelut asetuksen korjaamiseksi alkukevään aikana.
Maa- ja metsätalousministeriön apulaisosastopäällikön Taina Aaltosen mukaan lehmien jaloittelua koskevassa asetumuutoksessa tapahtunut virhe havaittiin ministerille tulleen kansalaispalautteen johdosta. Kuva: Sanne KatainenMaaseudun Tulevaisuuden pääkirjoituksessa 5.2.2024 arvosteltiin lypsylehmien ja lypsylehmiksi kasvatettavien hiehojen jaloittelua koskevan asetusmuutoksen valmistelua. Selvennän valitettavan virheen syntyvaiheita.
Eläinten hyvinvointilain eduskuntakäsittelyn yhteydessä maa- ja metsätalousministeriö ilmoitti vastineessaan maa- ja metsätalousvaliokunnalle, että jaloitteluvaatimus muutetaan. Vastineen mukaan alkuperäistä vähintään 90 päivän jaloitteluvaatimusta muutettaisiin sitten, että koko jaloittelu voidaan toteuttaa kesäkaudella (1.5.–30.9.) eikä vähintään 30 päivää ole pakko toteuttaa talvikauden aikana (1.10.–30.4.).
Viime vuoden lopulla eläinten hyvinvointilain voimaantulon yhteydessä valmisteltiin samanaikaisesti yksi kokonaan uusi asetus sekä kolme asetusmuutosta ja niiden sisällön viimeistely venyi aivan vuoden loppuun. Tässä yhteydessä jäi valitettavasti huomaamatta, että jaloitteluvaatimusta ei oltu korjattu, kuten oli valiokunnalle luvattu. Virhe havaittiin ministerille tulleen kansalaispalautteen johdosta.
Pahoittelemme virhettä ja sen aiheuttamaa haittaa. Muutetun asetuksen soveltaminen ei ole vielä alkanut ja ministeriössä on jo aloitettu valmistelut asetuksen korjaamiseksi alkukevään aikana. Ministerin presidentinvaalikampanja ei ole häirinnyt henkilöstön työntekoa ministeriössä.
Taina Aaltonen
apulaisosastopäällikkö
Maa- ja metsätalousministeriö
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



