Runoilla voi tehdä mitä vaan
Pinnalla
Esikoisrunoilija Jani Nieminen, 35, koki nuorena lukiolaispoikana ahaa-elämyksen, kun hänen silmiinsä osui Pentti Saarikosken runoja. ”Tajusin, että runoillahan voi tehdä mitä vaan.”
Nieminen alkoi Saarikosken innoittamana ja alavutelaisen äidinkielenopettajansa Esko Knaapilan kannustamana rustata omia runoja, ensin punkbändin säveliin, sitten ihan muuten vaan. Hänen ensimmäinen runokokoelmansa Kylässä ilmestyy samana päivänä kuin tämä Kantri.
Niemisen runoissa puhutaan kaipuusta ja kasvamisesta, maaseudusta ja sen joskus hulluistakin hahmoista. Runojen henkilöt ovat kuvitteellisia, mutta niissä esiintyvän pojan elämässä on jotain samaa kuin Niemisessä – myös hän on muuttanut kaupungista meren rannalta pieneen maalaiskylään ja kaipaa merta.
”Haluan runoissani fiilistellä, kertoa tuokiokuvia. Viehätyn rosoisista ja syrjällään olevista ihmiskohtaloista. Niissä on kiinnostavuutta, johon tarttua”, Nieminen miettii.
Kylässä-runoelma sijoittuu Pohjanmaalle, missä Nieminen vietti nuoruutensa. Nykyisin runoilija, arkiselta ammatiltaan erikoiskirjastonhoitaja, asuu Espoossa, mutta käy mielellään Alavudella vanhempiensa luona.
”Kyllä Espoostakin löytyy tavallisten ihmisten kirjo, mutta pohjanmaalaiset ovat aivan oma rotunsa. Siellä on hyvää jämäkkyyttä ja ylpeyttä, mutta toisaalta kiireettömyyttä. Kioskilla pysähdytään juttelemaan ihmisten kanssa.”
Niemistä viehättää erityisesti pohjalainen huumori. Kun vakavalla naamalla pudotellaan mustanpuhuvia juttuja pilke silmäkulmassa. ”Siitä tykkään, mutta sitä ei heti täällä etelän kokouksissa ymmärretty. Ottivat tosissaan.”
Esikoiskokoelman saaminen julkaistavaksi vei pitkän ajan, ja välillä koko nippu oli lentää saunan pesään. Lukijan onneksi Like-kustannusyhtiö viimein innostui.
Nieminen toivoo, että erityisesti nuoret miehet uskaltaisivat tarttua runoihin. Kylässä-kokoelmasta on helppo aloittaa, sillä ne avautuvat äkkinäisellekin.
Jani Nieminen: Kylässä. Like.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


