Lukijalta: Perussuomalaisilla on edessään déjà-vu edellisen hallitusvierailun tapaan
Kokoomuksen kannatus ei notkahda leikkauksista, mutta perussuomalaisten kannatukseen ne vielä vaikuttavat.
Petteri Orpon hallitus tuoreeltaan saapumassa tiedotustilaisuuteen Säätytaloon 20. kesäkuuta. Kuva: Carolina HusuVirkamiehet valmistelevat parhaillaan tiukalla aikataululla lakiesityksiä, koska osan on tarkoitus astua voimaan jo ensi vuonna. Kiirettä lisää myös se, että perussuomalaisten liepeillä viihtyvä rasismikohu on sekoittanut pakkaa ja tulehduttanut tilannetta. On veikkailtu jossain vaiheessa hallituksen jopa kaatuvan tai että hallituksen kokoonpanoon tehdään muutoksia.
Kokoomus on vuosikausia hekumoinut kovista leikkauksista. Petteri Orpo tarvitsee perussuomalaiset hallituksessa ainakin siihen asti, että saa suoritettua nämä kokoomuksen ideologiset leikkaukset. Hyödyllisiä ihmisiä tarvitaan. Hallitus yrittää luovia ristiaallokossa nykyisellä kokoonpanolla, kunnes leikkaukset on nuijittu pöytään.
Enenevissä määrin perussuomalaiset kohuineen käyvät hallitukselle ja myös kokoomukselle rasitteeksi. On mahdollista, että hallituksen kokoonpanossa tapahtuu vaihtoja. Onkin syytä palauttaa mieliin, että vuonna 2017 Petteri Orpo oli Juha Sipilän rinnalla näyttämässä silloisessa hallituksessa oven paikkaa halla-aholaisille. Syyksi kerrottiin arvopohja.
Tulevat kovat leikkaukset ovat jääneet osittain rasisti- ja fasistikorttien nostelun varjoon.
Kokoomuksen kannatus ei notkahda leikkauksista, mutta perussuomalaisten kannatukseen ne vielä vaikuttavat. Kaikin puolin on merkkejä, että perussuomalaisilla on edessään déjà-vu edellisen hallitusvierailun tapaan.
Oppositiosta voidaan tietyin ehdoin tarvittaessa tulla korvaamaan perussuomalaiset. Esimerkiksi demarit voivat sieltä ilmestyä. RKP:n mieliksi avataan maahanmuutto-ohjelmaa ja poistetaan sieltä perussuomalaisten piirtämät kosmiset kiristykset. Ja katso, näin se matka jatkuu.
Tulevat kovat leikkaukset ovat jääneet osittain rasisti- ja fasistikorttien nostelun varjoon. Leikkausten savuverhoksi muuttunut korttien nostelu tuntuu hetkittäin jopa yliampuvalta. Mutta toisaalta, jos näin saadaan hallituksen kivijalka murenemaan ennen leikkauksia, niin eihän siinä mitään. Tarkoitus pyhittää keinot. Kohta alkaa tapahtua.
Ari Saukko
Tervola
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




