Joulumuorin puorissa
Käsityöyrittäjien puarissa ei myydä bulkkia. Unnukka Heinäheimo, Tarja Latva-Käyrä ja Kirsi Pukkinen ovat syystäkin ylpeitä joulupuodistaan. Kuvat: Kirsi HaapamattiKomian Kirkon Joulupuari taistelee markettijoulua vastaan pehmein keinoin.
Tänä vuonna ei sitten osteta yhtään mitään -periaatteella joulua lähestyvistä paatuneinkin pyörtää sanansa, kun astuu Komian Kirkon Joulupuariin Seinäjoen Ylistarossa. Puari (puoti) pursuaa kauniita käyttö- ja koriste-esineitä, leivonnaisia ja koruja, joiden kohdalla tuotannon eettisyyttä ei tarvitse kyseenalaistaa. Puarissa on vain käsintehtyjä, kotimaisia, uniikkejakin tuotteita, joista osa on valmistettu vain joulupuotia varten.
Käsityöyrittäjien ja -harrastajien joulupuoti on joulun alla avoinna reilun kuukauden verran. Puotia varten on vuokrattu tila Ylistaron Kirkonkylän pääraitin varrelta.
Kaikkiin joulutuotteisiin on merkitty niiden tekijä, joista osa on ammattilaisia. Monella on oma tuotemerkki ja yritys, ja tuotteita myydään ympäri vuoden verkkokaupoissa, tapahtumissa ja pikkuputiikeissa. Omaleimaista Joulupuarille kuitenkin on, että iso osa tuotteista on harrastajien tekemiä. Joulupuari on sekoitus joulumyyjäisiä ja sisustuskauppaa.
”Puari on parinkymmenen tekijän yhteinen joulukauppa. Mukana on käsityöyrittäjiä, mutta myös ihan harrastajia, jotka eivät muulloin myy tuotteitaan”, kauppias Kirsi Pukkinen kertoo.
Pukkinen on yksi puotia pyörittävistä kuudesta myyjästä. Hän on käsityöläisenä ammattilainen, joka valmistaa ja myy lahjatuotteita myös omassa Pirpana-kaupassaan. Unnukka Heinäheimo puolestaan on käsityöharrastaja.
”Olen tehnyt puotiin leivonnaisia ja jouluisia koriste-esineitä. Teen niitä vain joulupuariin. Pitkin joulukuuta teen lisää, jos tarvitaan”, hän sanoo ja asettelee lasipurkkeihin pakattuja kotitekoisia keksejä hyllylle.
Kirsi Pukkisen ideoima Joulupuari palveli ensimmäisen kerran viime vuonna, ja suosio oli niin suurta, että konsepti uusittiin. Puskaradion kautta liikkeelle laskettu idea kiinnosti yrittäjiä niin, että myyntipaikat varattiin hetimiten.
”Käsityöläiselle joulumyynti voi olla jopa 60 prosenttia koko vuoden myynneistä”, Kirsi Pukkinen tietää. Ei siis ihme, että jouluisan kodikkaaksi laiteltu pieni puoti sai yrittäjät tänäkin vuonna mukaan. Puodin myyntitila maksaa vain muutaman kympin, ja sillä katetaan tilan puolentoista kuukauden vuokra, muutamat mainokset ja muut pikkukulut. Provisiota ei oteta. Myyjiksi pestautuu osa yrittäjistä, jotka saavat palkaksi vain pienen alennuksen myyntipaikasta.
Tarja Latva-Käyrä on käsityöharrastaja, joka kertoo tekemisistään Acun tehdas -blogissaan. Puarissa on hänen tekemiään ompelutöitä, leivonnaisia ja luonnonmateriaalista tehtyjä koristeita.
Villasukkia, kransseja ja lintulautoja joulumyyntiin urakoinut Aino Kamppinen kehuu puodin tunnelmaa ja yhteishenkeä. ”Tänne on sitten ihana tulla! On hienoa, että käsityöläisillä on tällainen yhteinen juttu”, Kamppinen hymyilee ripustaessaan tekemiään joulupalloja sievään riviin.
”Itse aion ostaa kaikki jouluostokseni täältä puodista”, Unnukka Heinäheimo sanoo. ”Muovitavara ja muu tavaratalokrääsä ei innosta. Uskon, että niin ajattelee nykyään moni muukin ja haluaa muistaa jouluna aidoilla käsintehdyillä lahjoilla.”
Kirsi Pukkinen uskoo samaan. ”Kaipuu itse tehdyn äärelle on nähtävissä. Halusimmekin sisustaa myymälän mahdollisimman omannäköiseksi. Se ei kyllä ole vaikeaa, kun myytävät tuotteet ovat niin kauniita.”
Kuin kruununa koreansuloisen kaupan tunnelmalle Pukkinen kaataa kävijöille kahvia vanhoihin parittomiin Arabian pikkukuppeihin. Asiakas astuu kaupan ovesta sisään ja jää heti tuulikaappiin tutkimaan kymmeniä erilaisia villasukkapareja. Kukin ainoaa laatuaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
