Kiusaaminen ei pienennä hiilijalanjälkeä
Henrik Hohteri ehdottaa (MT 21.5.), että lentämisestä pitää tehdä niin kallista ja epämukavaa, että ilmastokuormitus saataisiin pienenemään.
Finavian kentillä, esimerkiksi Helsingissä, on totuttu hyvään palveluun, onhan Helsinki-Vantaa äskettäin palkittu Pohjois-Euroopan parhaana lentoasemana.
Ratkaisu ei ole lentolippujen hintojen korottaminen kymmenkertaiseksi eikä matkustajien kiusaaminen jonottamisella, palelemisella tai matkalaukkujen odottamisella. Luultavasti nämä ajatukset kirjoittaja oli tarkoittanut jonkinlaiseksi huumoriksi.
Ruotsilla on uusi lentovero, mutta se ei ratkaise mitään. Muutamalla kruunulla ei tätä maapalloa pelasteta.
Kirjoittaja ehdottaa junamatkaa lentämisen sijaan. Olen kolmesti matkustanut Trans-Siperian rataa, kerran Pekingiin ja kahdesti Vladivostokiin.
Ne ovat olleet hienoja elämyksiä pysähdyksineen matkan varrella, mutta harvalla taitaa olla varaa tai aikaa pelkkään parin kolmen viikon edestakaiseen matkaan junalla.
Turha työmatkalentäminen on vähentynyt ja moni myös miettii lomamatkojensa rajoittamista lentäen. Uudet vähäpäästöisemmät koneet lentävät jo taivaalla, ja Helsinki-Vantaan kenttä on hiilineutraali.
Matkustajan kiusaaminen ei ole tätä päivää.
Reijo Härkönen
puheenjohtaja
Matkailutoimittajien kilta ry
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
