Vapaavuoren Katalonia-hankkeet
Mielenkiinnolla olemme seuranneet Espanjan Katalonian, maan vauraamman osan itsenäistymispyrkimystä. Hallitus ei hyväksy hanketta, koska vaurautta pitäisi jakaa myös köyhemmälle kansalle.
Helsingin nokkamies Jan Vapaavuori on ottanut hampaisiinsa nykyisen maan hallituksen. Hän puhuu hallitusta vastaan, vaikka hänen oma puoleensa kokoomus istuu hallituksessa. Moni kysyy, kuka johtaa kokoomusta.
Vapaavuori kylvää ristiriitaa kaupungin ja maaseudun välille.
Vaikuttaa siltä, ettei Vapaavuori ymmärrä, että kaupunkikeskukset ja maaseutu tarvitsevat suuresti toisiansa. Hän puuhaa C21-hanketta, maan suurimpien kaupunkien yhteistyötä. Helsinki lienee hänelle liian pieni kaupunki, siellä ei taida olla riittävästi tekemistä.
Omatoimisuudellaan Vapaavuori on osoittautunut uhkapeluriksi.
Pekka Sauri ja cityvihreät ovat samoilla linjoilla, sieltäkin tulee kannatusta Vapaavuorelle.
Pormestari yrittää kaataa maan hallitusta ja yrittää toimillaan luoda uudenlaista citykeskusten mallia Suomeen. Hän ihmettelee Suomen yhteiskunnan erimielisyyksiä mutta toimillaan niitä itse edistää.
Kokoomuksen ja Petteri Orpon tulisi antaa Vapaavuorelle varoitus, mutta sitä ei tule, koska kokoomus kylpee gallupsuosiossa.
Enää puuttuu, että Vapaavuori alkaisi puhua Suomen Kataloniasta ja alkaisi puuhata vauraamman Etelä-Suomen itsemääräämisoikeutta. Oikeastaan sitä hän tekeekin, koska hän ei hyväksy maan hallituksen toimia.
Hän piiskaisi maaseudun ja pienten kaupunkien ihmiset citykeskuksiin ja syöttäisi meille halpoja, vähemmän puhtaita elintarvikkeita rajojen takaa.
Mutta eihän se näytä haittaavan, jos saa enemmän euroja citykeskuksiin. Hän ei näe koko kansakunnan etua vaan ajaa rikkaiden rikastumista ja väittää, että siitä hyötyvät kaikki.
Pormestarin toiminta on hämmentävää, ehkä hän tähtää jo seuraaviin eduskuntavaaleihin tai seuraavaksi presidentiksi.
Kauko Kekkonen
Heinola
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

