Likat esteettömälle lenkille Tampereelle
Perinteinen Likkojen Lenkki on tänä keväänä myös esteetön. Tampereella 23.5. järjestettävässä liikuntatapahtumassa on tarjolla nyt kolme lenkkireittiä: uusi Esteetön Lenkki 3,5 km, 7,5 km ja neljännesmaraton.
Esteettömän lenkin voi kiertää vaikka pyörätuolilla tai avustajan kanssa. Avustajat pääsevät lenkille maksutta. Se soveltuu myös lastenvaunujen kanssa liikkuville, ikääntyville, toipilaille tai raskaana oleville.
Esteettömyys näkyy tapahtumassa myös esimerkiksi viittomakielisenä infopisteenä, alkujuontojen viittomakielisenä tulkkauksena sekä esteettöminä huoltotiloina. Tapahtumassa on mukana Kehitysvammaisten Tukiliiton Malike -projekti, joka edistää paljon tukea tarvitsevien aikuisten liikkumisen ja harrastamisen mahdollisuuksia.
www.likkojenlenkki.fi
www.malike.fi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
