Talvella turistille on tilaa Ahvenanmaalla
Kökarin kalliomaisemissa ja hiljaisuudessa hermot lepäävät.Marraskuussa Ahvenanmaalla saa kierrellä kaikessa rauhassa. Teiden varsilla ei tupeksi pyöräilijöitä, eikä maisemakuvissa turisteja jäätelöt kourassaan. Teimme kuvaaja Sanne Kataisen kanssa kolmipäiväisen kierroksen, joka alkoi lauttamatkalla Kustavista Brändöhön ja sieltä toisella lautalla Vårdöhön, josta pääsi lossilla pääsaarelle. Laivamatkoihin kului viitisen tuntia.
Ajellessamme Saltvikin ja Sundin läpi kohti Maarianhaminaa kävi selväksi, ettei matkan varrelta löydy ruokapaikkaa maanantai-iltana kello 18 jälkeen. ”Nähdään taas kesällä 2019”, luki monen ravintolan nettisivuilla.
Huippukokki Michael Björklundin Smakbykin oli visusti kiinni, joten nälkäisten matkaajien oli turha kaartaa sinne raapimaan ovea. Jomalassa sijaitsevasta ostoskeskuksesta olisi saanut sämpylöitä. Paikalla oli muutamia lapsiperheitä ja kourallinen teinejä viettämässä aikaa.
Maantien varrella ei ollut juuri valoja, joten auton ikkunasta sai tähyillä tosissaan nähdäkseen edes pienen häivähdyksen vaikuttavasta Bomarsundin linnoituksesta.
Maarianhaminasta löytyi vihdoin ravintoloita, mutta hiljaista oli niissäkin. Seuraavana päivänä teimme 2,5 tunnin lauttamatkan suuntaansa Kökariin. Sinne kannattaa suunnata talvella, jos haluaa lepuuttaa hermojaan idyllisissä kalliomaisemissa. Saaressa oli auki yksi majapaikka ja hyvällä valikoimalla varustettu kyläkauppa, josta sai myös pizzaa.
Matkaan mahtui vielä suhaamiset eestaas Hammarlandin läpi Eckeröhön kalankasvattamolle ja omenatilalle saaren pohjoisosaan Getaan.
Suuntasi Ahvenanmaalla minne tahansa, ajomatkaa kertyy korkeintaan noin 50 kilometriä. Siksi paikka on ihanteellinen myös kesäiselle pyöräilylomalle. Reitit kulkevat laitumien halki, ja kyläpuodit ja kahvilat tuovat mieleen entisajan maaseudun. Matkan varrella voi pysähdellä uimaan ja syömään pannukakkua. Ruotsin kieli ja punaiset maantiet luovat ulkomaanmatkan tunnelmaa.
Paluu Manner-Suomeen hoidettiin TallinkSiljan Baltic Princessillä Maarianhaminasta Turkuun. Kaikki laivamatkat henkilöautolle ja kahdelle matkustajalle maksoivat yhteensä alle 140 euroa. Se ei ole paha hinta syystalven saaristohyppelystä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

