Onnelliseksi puutalossa
”Verenpaineestaan huolestuneen kannattaa siis asua puusta rakennetussa talossa.”Puutalossa asuu onnellinen perhe.
Lause kuulostaa mainostekstiltä, mutta ei ole sitä. On nimittäin todettu, että männystä haihtuu uuteaineita, jotka voivat jopa tasata verenpainetta.
Verenpaineestaan huolestuneen kannattaa siis asua puusta rakennetussa talossa.
Lääketieteen selitys asialle on se, että ihminen kokee eräät puusta haihtuvat aineet miellyttävinä ja näillä aineilla on verenpainetta alentava vaikutus. Itävaltalaiset tutkijat ovat todenneet, että tällainen aine on alfapineeni, joka tunnetaan myös mäntytärpätin ainesosana.
Aina ei ole kysymys edes puhtaasta kemiasta. Puu on erinomainen rakennusaine jopa kiven tai betonin pinnalla. Toinen tutkimus on saanut selville, että sairaalapotilaat viihtyvät paremmin puusta kuin kivestä rakennetuissa huoneissa.
Syyksi epäillään psykologisia tekijöitä. Ihminen pitää puusta, joka on lämmin materiaali.
Tunne on helppo selittää, vaikkei olisikaan potilashuoneessa. Jostakin syystä ihmiset vetäytyvät viikonloppuisin maalle puusta rakennettuihin mökkeihin tai hirsirakennuksiin takkatulen ääreen. Kesämökkiä rakennetaan harvemmin kivestä, mökin kuuluu olla aitoa puuta.
Nähtäväksi jää, synnyttävätkö nämä tulokset suorastaan uusia terveysväittämiä.
Puu tekee sinut onnelliseksi! Hirsitalossa asuu tervettä väkeä! Tai muuta vastaavaa.
Tuskinpa sentään. Mutta tutkimustulokset ovat silti hyviä uutisia puutuoteteollisuudelle.
Puu on rakennusaineena luonnonmukainen ja edistää myös ihmisen terveyttä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
