Kohualtis ministeri
”Valtion omistajaohjaus veti maton ympäristöaktivistien alta.”Kehitysministeri Heidi Hautala (vihr.) päätyi keskiviikkona jälleen poliittisen kohun keskelle. Iltalehti uutisoi, että vihreä ministeri olisi reilu vuosi sitten estänyt valtion jäänmurtajavarustamoa tekemästä rikosilmoitusta Greenpeacesta, joka oli vallannut varustamon aluksia.
Jo ennen epäillyn kuulemista useat kansanedustajat ehtivät vaatimaan Hautalan eroa. Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) kertoi odottavansa USA:ssa matkailevalta ministeriltään kattavaa selvitystä siitä, mitä oikein on tapahtunut.
Hautalan avuksi riensi valtion omistajaohjausyksikön entinen johtava virkamies, joka otti vastuun päätöksestä perua varustamon rikosilmoitus. Hautala oli asiasta tietoinen eikä siihen puuttunut.
Olipa päätösketju mikä tahansa, kohu tuskin kokonaan laantuu. Hautala joutunee asiaa selvittämään vielä kotimaahan palattuaankin.
Perustelu, että valtionyhtiöiden pitäisi sietää kansalaisaktivistien tempauksia muita enemmän, on huono. Sen sijaan Arctia Shippingin tapauksessa oli luultavasti oikea päätös jättää riitely Greenpeacen kanssa väliin.
Greenpeace elää julkisuudesta. Se saa sitä lain rajoja koettelevilla tempauksillaan ja niitä seuraavilla oikeudenkäynneillä, kuten parhaillaan Venäjällä.
Tässä mielessä Hautalan johtama valtion omistajaohjaus veti maton ympäristöaktivistien alta. Riippumatta siitä, mikä Hautalan rooli oli, Greenpeacen tavoittelema julkisuus jäi vähäiseksi.
Heidi Hautalan ote valtion omistajaohjaukseen on ollut haparoiva ja selittelevä. Ministerin uskottavuus rapisi myös yksityiselämässä teetetyn pimeän työn vuoksi.
Vihreiden puheenjohtajalla Ville Niinistöllä sekä pääministeri Kataisella on toistaiseksi riittänyt luottamusta Hautalalle. Sen varaan hallituksen kohuministeri ei voi kuitenkaan loputtomiin laskea.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
