
HKScan puristi liiketuloksensa voitolle, mutta rahavirta heikkeni ja kassavirtatulos putosi jyrkästi kolmannella neljänneksellä
HKScan tiedotti tulosparannuksensa jatkuneen ja kolmannen vuosineljänneksen vertailukelpoisen liiketuloksen olleen parhaan kvartaalituloksen viiteen vuoteen. Liiketoiminnan rahavirran heikentyminen kertoo tuotannon tehottomuudesta.
Milloin HKScan palaa osingonmaksajaksi? ”Tarkoituksena on olla yhtiö, joka palkitsee myös omistajia”, HKScanin toimitusjohtaja Tero Hemmilä sanoo. Kuva: Jarkko SirkiäElintarvikekonserni HKScanin liikevaihto heinä–syyskuussa oli 438,3 (2019 7–9: 439,4 miljoonaa euroa) miljoonaa euroa. Tammi–syyskuussa HKScanin liikevaihto kasvoi 2,1 prosentilla ja oli 1 308,1 (1 280,6) miljoonaa euroa.
Vertailukelpoisen liiketuloksensa HKScan raportoi parantuneen viime vuoden heinä–syyskuusta 3,7 miljoonalla eurolla 7,7 miljoonaan euroon.
Tammi–syyskuussa vertailukelpoinen liiketulos parani 12,9 miljoonalla eurolla ja oli 4,9 (-8,0) miljoonaa euroa.
HKScanin toimitusjohtaja Tero Hemmilä arvioi yhtiön tulostiedotteessa HKScanin heinä-syyskuun 2020 vertailukelpoista liiketulosta:
"Liiketulos oli yhtiön paras kvartaalitulos sitten vuoden 2015 viimeisen vuosineljänneksen. Heinä-syyskuun 2020 vertailukelpoista liiketulosta parempi saman kvartaalin tulos saavutettiin viimeksi vuonna 2012. Olen tyytyväinen yhtiön tuloskehitykseen, kun otetaan huomioon markkinoihin vaikuttaneet erittäin vakava ja edelleen jatkuva koronapandemia sekä Saksassa seurantakauden loppupuolella todettu afrikkalainen sikarutto."
Yhtiöllä on menossa vuoden 2019 alussa aloitettu Turnaround-kanattavuusohjelma, joka on edennyt, mutta ei vielä lähelläkään tavoitetilaa.
"Kannattavuutemme on luonnollisesti riittämättömällä tasolla ja jatkamme tavoitteellista työtä sen merkittäväksi parantamiseksi", Hemmilä kuvasi.
.Food Service -liiketoiminta on selvimmin kärsinyt koronasta.
"Kolmannella vuosineljänneksellä kuluttajakysyntä oli edelleen vahvaa vähittäiskaupassa, mutta kysyntä food service -kanavassa jatkui normaalia heikompana kaikilla kotimarkkina-alueillamme. Koronapandemiasta johtuvat food service -alan toimijoita koskeneet viranomaisrajoitukset vaikuttivat selvästi myyntiimme ja sen myötä katsauskauden liikevaihtoon ja myyntikatekertymään. Vaikutus oli voimakkain Suomessa, mutta oli selvä myös muilla kotimarkkinoillamme."
HKScanin Liiketoiminnan rahavirta heinä-syyskuussa oli 2,8 (8,7) miljoonaa euroa ja tammi-syyskuussa 23,3 (10,6) miljoonaa euroa. Rahavirta investointien jälkeen heinä-syyskuussa oli -5,2 (3,2) miljoonaa euroa ja tammi-syyskuussa -47,9 (-13,8) miljoonaa euroa, mikä sisältää investoinnin Vantaan tonttiin.
Yhtiö kertoi huhtikuussa 2020 ostavansa Vantaalta tontin, jolla sijaitsee yhtiön tuotantolaitos ja logistiikkakeskus. HKScan osti tontin LSO Osuuskunnalta käyttäen maanvuokrasopimukseen sisältyvää etuosto-oikeutta. Tontin kauppahinta veroineen oli 37,7 miljoonaa euroa.
Yhtiön kassavirtatuloksen MT:lle laski yritysanalyyseja tekevä Strategic Accounting. HKScanin Heinä–syyskuun kassavirtatulos oli viime vuosien kolmannesta neljänneksestä poiketen heikentynyt jyrkästi. Tämä kertoo liiketoiminnan tehottomuudesta.
Kassavirtatulos (KVT) poikkeaa virallisesta tuloksesta siinä, että KVT:sta on eliminoitu pois kaikki virallisissa tuloksissa mukana olevat jaksotus-, arvostus- ja varausten muutoserät.
Kassavirtatuloksesta maksetaan osaltaan yhtiön investoinnit, sitä käytetään rahoitushuoltoon ja muun muassa osinkojen maksamiseen.
HKScanilla on ollut Rauman siipikarjatehtaan ylösajossa ja tuotannon optimoinnissa pitkään jatkuneita vaikeuksia huolimatta sen toimintaan tehdyistä korjauksista.
Tulostiedote avaa nykytilannetta:
"Rauman siipikarjayksikön haasteiden jatkuminen. Raumalla toiminta on edistynyt, mutta kokonaisuutena emme ole päässeet tavoitteen mukaiselle tasolle, mikä korostaa aiemmin päätetyn investoinnin tarvetta tuotantoprosessin alkupäähän. Rauman investointi toteutetaan pääosin vuoden 2021 alkupuolella."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
