Euron ulkopuolinen Britannia ymmärtää Suomen Kreikka-linjaa
Suomi on ollut perinteisesti EU:n kiltti tyttö, mutta tiukka linja Kreikan tukemista kohtaan on tehnyt meistä porukan pahan pojan.
Vai onko?
”Ei oikeastaan. Suomen linja on hyvin ymmärrettävä. Olette itse aina noudattaneet sääntöjä ja odotatte samaa muiltakin.”
Näin sanoo Britannian Suomen-suurlähettiläs Sarah Price. Hän on maassamme kolmannella komennuksella, tällä kertaa viime vuoden alusta.
”Vuonna 1992 taloustilanne oli todella huono ja työttömyys 23 prosenttia. Vuonna 1999 tilanne oli aivan toinen, kun oli Nokia ja Suomi toimi EU:n puheenjohtajamaana. Vaikka nyt on taas vaikeaa, EU on minusta kyllä antanut Suomelle itseluottamusta ja varmuutta, olette jotenkin enemmän turvassa.”
Silti suomalainen kysyy, mitä mieltä muut ovat. Mitä pitäisi tehdä esimerkiksi euron ja Naton suhteen?
”Suomi tekee itse omat ratkaisunsa. Teillä on erityinen historia ja iso naapuri. Mutta olemme tyytyväisiä Nato-kumppanuuteenne ja uskon, että euro on hyödyttänyt teitä.”
Talousongelmat ja Ukrainan kriisi riivaisivat meitä euron ulkopuolellakin.
Price näkee Suomen vahvuutena luonnon ja metsät. Vierailu UPM:ssä avasi silmät vesien ja selluteollisuuden puhtaudelle, innovatiivisuudelle ja biotalouden mahdollisuuksille.
Myös pienet teknologia- ja ohjelmistoyritykset innostavat ja mahdollisuuksia olisi myös maataloudessa.
”Meillä on Britanniassakin laktoosi-intolerantteja, mutta he voivat vain unelmoida näin laajasta laktoosittomasta tuotevalikoimasta. Maitotuotteille kannattaisi nyt etsiä uusia markkinoita mieluummin kuin odottaa Venäjän viennin palautuvan tai EU:n maksavan korvauksia seuraavat 20 vuotta.”
Suomalaisilla on siis hienoja ideoita, mutta huono ulosanti.
”Vaatimattomuus on ihan hieno piirre, mutta bisnes vaatii myös ääntä”, Price sanoo kohteliaasti.
”Esimerkiksi matkailumaana Suomi olisi kiinnostava, mutta ei kovin tunnettu. Voi olla hiukan hankalaa edes päästä muualle kuin Helsinkiin tai Turkuun, mutta metsäkulinarismi eli marjat ja sienet kiinnostaisivat ja retki järven rannalle tai marjametsään olisi todella eksoottista.”
Lappi ja lumi vetävät brittejä. Pricesta onkin hyvä alku, että oheisohjelman ansiosta turistien pikavisiitit Lappiin kestävät nyt kaksi–kolme yötä entisen yhden päivän sijaan.
Konservatiivinen pääministeri David Cameron on luvannut briteille kansanäänestyksen EU-jäsenyyden jatkamisesta ehkä jo ensi kesänä. Pitäisikö muidenkin?
”Äänestys on terve tapa käydä perusteellista keskustelua ja vastata kansan huoliin”, Price muotoilee.
Cameron haluaa muuttaa EU:n sääntöjä niin, etteivät euromaat pääse määräämään ei-euromaita, kuten Britanniaa, vastaamaan esimerkiksi Kreikan veloista.
Britannia haluaa myös avata kilpailua. Price pohtisi hormoni-, antibiootti- ja gm-kysymyksiä tiedelähtöisesti.
”Pitää ruokkia maailman kasvava väestö, tuottaa kohtuuhintaista ruokaa ja saada kasveista esimerkiksi kuivuudenkestäviä. Lisää tutkimusta varmaankin tarvitaan.”
Brittiläinen kauppaimperiumi ei ole Pricen tietojen mukaan levittäytymässä meille. Kauppaketjuista vain Marks & Spencer on täällä, mutta esimerkiksi jättiketju Tesco ei kaavaile Suomeen tulemista.
Suhtautumisensa kuumaan maahanmuuttokysymykseen kukin kansa ratkaisee itse, suurlähettiläs sanoo.
”Väestö vanhenee ja esimerkiksi hoitotyö tarvitsee tekijöitä. Meille Britanniassa koulutetuista maahanmuuttajista on ollut valtavasti hyötyä. On myös virkistävää, kun tulee uusia tuoksuja, makuja ja ääniä.”
Price myöntää, että hallittu maahanmuutto on eri kuin nopea pakolaisvyöry, jos se tukkii bussit, lähikoulut ja terveyspalvelut.
Suurlähettiläs itse on kokeillut Suomessa 5- ja 7-vuotiaiden lastensa kanssa luistelua.
Lakimies-puoliso jatkaa Lontoossa toimivan amerikkalaispankin palveluksessa osittain etätyönä.
Eija Mansikkamäki
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
