Etelätuulia tiedossa − ei kovin laajoja sateita
Eteläinen ilmavirtaus tuo Suomeen yhä edelleen melko lämmintä ja kosteaa ilmaa. Ajoittaiset sateet liikkuvat tuulen mukana varsin nopeasti, joten kovin suuria sademääriä ei mitata. Yön alin lämpötila on etelässä lähellä vuodenajan tavanomaista päivän ylintä lämpötilaa.Tänään tiistaina on maan etelä- ja keskiosassa pääosin poutaa, pilvisyys voi tosin olla melko runsasta - aurinko pilkahtaa todennäköisimmin Etelä- ja Länsi-Suomessa. Pohjois-Suomessa saadaan joitakin vesikuuroja. Illemmalla sää selkenee lännestä alkaen suuressa osassa maata. Etelälounainen tuuli on kohtalaista.
Keskiviikon vastaisena yönä muodostuu sumuja. Alin lämpötila on 10 asteen, Pohjanmaalla ja Lapissa paikoin +5 asteen vaiheilla. Päivä on pääosin pilvipoutainen. Illalla vesisateita liikkuu lähinnä maan keski- ja pohjoisosan yllä kohti itää.
Torstaina tuuli on hieman heikompaa kuin tiistaina ja keskiviikkona. Pääosin on luvassa poutapäivä, Etelä- ja Länsi-Suomen sadekuurot ovat jo hyvin vaikeasti ennustettavia, ja ne saattavat jäädä hyvinkin vasta iltaan.
Ylin lämpötila on päivittäin 14 ja 19, pohjoisessa 5 ja 15 asteen välillä. Ajankohdan osalta lukemat sopisivat hyvin vaikka elokuun loppuun.
Kirjoittajat ovat Ilmatieteen laitoksen meteorologeja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


