Oikeus: Nainen pyöritti kenneliä tiloissa, joissa ihmistenkin oli vaikea hengittää
Päijät-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi maanantaina ehdolliseen vankeuteen naisen ja miehen, jotka laiminlöivät kymmenien koirien hoidon ja aiheuttivat eläimille tarpeetonta kärsimystä.
Naisen lisäksi törkeästä eläinsuojelurikoksesta tuomittiin kennelkiinteistön omistanut mies. Kuva: Mikko Stig/LehtikuvaTörkeän eläinsuojelurikoksen tekoaika ulottuu kesästä 2019 loppuvuoteen 2023. Nainen harjoitti kenneltoimintaa mieheltä vuokraamallaan kiinteistöllä, ja tekoaikana hänellä oli omistuksessaan ja hoidossaan lukuisia koiria. Oikeuden mukaan koiria oli enimmillään 46. Ne olivat roduiltaan kiinanharjakoiria ja dobermanneja.
Kennelneuvoja kävi naisen luona kesäkuussa 2019 sen jälkeen, kun naiselta koiranpennun ostanut henkilö oli ottanut kennelneuvojaan yhteyttä ja kertonut, että paikka oli ollut likainen ja että koirat olivat olleet huonokuntoisen oloisia. Kun kukaan ei avannut ovea, kennelneuvoja kertoi huolestuneensa sisältä kuuluneista äänistä ja katsoneensa sisälle, jolloin hän näki sisällä likaisessa huoneessa useita koiria.
Kennelneuvoja kuvaili koiratalon hajua niin hirveäksi, että se tuntui nenässä vielä pari päivää myöhemmin.
”Kohde oli jäänyt hänelle erityisesti mieleen, koska hänelle oli tullut niin paha mieli, että hän oli harkinnut kennelneuvojan tehtävistä luopumista kokonaan”, tuomiossa sanotaan.
Kennelneuvoja laati käynnistään raportin Kennelliitolle. Siihen hän kirjasi havainnot voimakkaasta ja kuvottavasta hajusta, koiranpentujen pitämisestä pienessä aitauksessa sekä siitä, että eläimille ei ollut tarjolla vettä ja huoneissa oli ulostetta ympäriinsä.
Kennelneuvoja otti myös yhteyttä valvontaeläinlääkäriin, joka teki naisen luokse tarkastuskäynnin seuraavan vuoden toukokuussa. Tuolloin valvontaeläinlääkäri katsoi, ettei syytä toimenpiteisiin ollut.
Seuraava tarkastus tehtiin toukokuussa 2022, kun koirien hoidosta oli tullut viranomaisille useita ilmoituksia. Valvontaeläinlääkärit löysivät useita puutteita ja laittomuuksia.
”Molemmissa taloissa ja parakeissa oli liian ahdasta: koiria oli liikaa. Molempien talojen sekä molempien parakkien ilmanlaatu oli erittäin heikko. Ihmistenkin todettiin olevan vaikea hengittää ”vastenmielisessä ammoniakin katkussa" – – Muutenkin koirien asuttamissa tiloissa oli likaista ja sotkuista. Koirien terveyden ja hyvinvoinnin katsottiin vaarantuneen erittäin huonon ilmanlaadun vuoksi”, eläinsuojelutarkastuskertomuksessa sanottiin oikeuden mukaan.
Koiria myös säilytettiin liian pienissä häkeissä, joissa ei ollut juoma- tai ruoka-astiaa.
Tarkastuksen jälkeen valvontaeläinlääkäri antoi hallintopakkopäätöksen, jossa kiellettiin muun muassa pitämästä koiria liian pienissä häkeissä sekä määrättiin, että koiria tulee ulkoiluttaa kolme kertaa päivässä.
Seuraava tarkastus tehtiin helmikuussa 2023. Siinä havaittiin, että koirien pitopaikat olivat edelleen liian pienet, erittäin likaiset ja epähygieeniset ja niiden ilmanlaatu oli hyvin huono.
Valvontaeläinlääkäri antoi naiselle toisen hallintopakkopäätöksen, jonka valvomiseksi tehtiin valvontakäynti saman vuoden lokakuussa. Tilanne oli yhä niin huono, että sillä kertaa kolme koirista otettiin viranomaisten huostaan niiden välittömän hyvinvoinnin turvaamiseksi.
Vaikka kenneltoiminta oli vain naisen nimissä, käräjäoikeus päätyi todistajia kuultuaan katsomaan, että kaksikko oli hoitanut koiria yhdessä ja myös mies oli vastuussa niiden asianmukaisesta hoidosta.
Molemmat syytetyt kiistivät syytteen törkeästä eläinsuojelurikoksesta.
Nainen kiisti oikeudessa, että hän olisi kohdellut koiriaan julmasti ja sanoi, että koirien pitopaikat olivat olleet kunnossa. Valvontaeläinlääkäreille nainen oli sanonut, että koko "vyyhti" johtui muiden koiraharrastajien tekemästä maalittamisesta.
Mies sanoi, ettei ollut harjoittanut kenneltoimintaa vaan oli vain autellut naista silloin tällöin koirien hoitamisessa. Hänkin väitti, että eläimistä oli pidetty hyvää huolta eikä niille ollut aiheutettu kärsimystä.
Käräjäoikeus katsoi näytetyksi, että koirien pitopaikoista ja riittävästä ulkoilutuksesta ei ollut huolehdittu pitkään aikaan.
”Pitopaikat ovat olleet märkiä, erittäin likaisia, ulosteisia ja virtsaisia, ja sisätiloissa on ollut huono ilmanlaatu. Edelleen asiassa on näytetty, että koirien riittävästä ulkoilutuksesta on laiminlyöty huolehtia, koska ne ovat tehneet tarpeensa merkittävässä määrin sisätiloihin. Koiria on pidetty tarpeettomasti suljettuina liian pieniin häkkeihin”, tuomiossa listataan.
Oikeuden mukaan syytetyt olivat laiminlyöneet huolehtia koirien terveydestä ja puhtaudesta ja olivat jättäneet ne vaille tarpeellista hoitoa ja osin myös vaille tarpeellista ravintoa.
Nelikymppinen nainen tuomittiin viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Kuusikymppinen mies sai neljän kuukauden ehdollisen tuomion. Lisäksi molemmat määrättiin kaikkia eläimiä koskevaan viiden vuoden eläintenpitokieltoon ja heidän pitämänsä tai omistamansa eläimet tuomittiin menetetyiksi valtiolle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



