Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Suomenhevonen näkyy vähän alan messuilla – "brändityötä riittää tehtäväksi"

    "Suomenhevonen ansaitsee monipuolisena harrastus- ja urheiluhevosena omissa keskeisissä hevosalan tapahtumissa isomman roolin", sanoo rotujärjestöjen yhteistä brändityötä koordinoiva Tuula Pihkala Suomenhevosliitosta.
    Suomenhevosen merkitystä urheilu- ja harrastehevosena on tarve markkinoida myös alan omiin tapahtumiin, arvioi hevosjärjestöjen brändityötä koordinoiva Tuula Pihkala.
    Suomenhevosen merkitystä urheilu- ja harrastehevosena on tarve markkinoida myös alan omiin tapahtumiin, arvioi hevosjärjestöjen brändityötä koordinoiva Tuula Pihkala. Kuva: Sanne Katainen

    Suomenhevonen, jonka kasvatus kulkee rodun elinvoiman alarajoilla, on kevään molemmilla hevosmessuilla vain yksi rotu muiden joukossa.

    Tampereella Hevoset-messuilla huhtikuun alussa järjestetään kansallisrodulle esteluokka. Sen sijaan pois jää valtakunnallinen 3-vuotiaiden nuorten hevosten näyttely, joka on järjestetty tapahtumassa viime vuosina.

    Helsingin GoExpo Horse -tapahtumaan päätettiin tätä uutista tehtäessä ottaa Suomenratsujen järjestämä ohjelma.

    Valtakunnallisen näyttelyn jääminen pois harmittaa suomenhevosväkeä. Sen järjestelyistä on vastannut Hämeen hevosjalostusliitto, mutta asiasta on sadellut harmistunutta palautetta myös Suomen Hippokseen.

    "Olisimme mielellämme pitäneet sen. Se on ollut tosi hyvä näyteikkuna kansallisrodun kasvatukselle. Paikka ja ajankohta ovat myös olleet hyviä", toteaa jalostusjohtaja Minna Mäenpää Hippoksesta.

    Myös Suomenhevosliiton varapuheenjohtajan Tuula Pihkalan mukaan kansallisrodun vähäinen näkyvyys messuilla on pantu huolestuneena merkille.

    Neljä järjestöä, Suomenhevosliitto, Suomenratsut, Työhevosseura ja Suomenpienhevosyhdistys, tekevät yhdessä brändityötä suomenhevosen tulevaisuuden eteen. Pihkala koordinoi työryhmää, jonka työ lähti alkuun viime vuonna huolesta kasvatuksen pitkään jatkuneesta hiipumisesta.

    "Suomenhevonen ansaitsee monipuolisena harrastus- ja urheiluhevosena omissa keskeisissä hevosalan tapahtumissa isomman roolin. Hevosista kiinnostunut yleisö haluaa nähdä suomenhevosia ja pitää niitä läheisinä", Pihkala painottaa.

    "Tämä nyt alleviivaa sitä, mistä brändityössä ja suomenhevoseen liittyvän viestinnän uudistamisessa on kysymys. Meillä riittää siis työtä tehtävänä."

    Ohjelmiin sopivien valovoimaisten hevosten puutteesta asia ei Pihkalan mukaan ainakaan ole kiinni.

    Tampereen Messujen projektipäällikkö Heli Lempinen toteaa, että kansallisrotua on luonnollisesti arvokasta pitää esillä. Tänä vuonna se tapahtuu esteluokassa, joka on Lempisen mukaan ehdottoman tärkeä niin Hevoset-messuille kuin esteluokkia sponsoroivalle Hankkijallekin.

    Näyttely on pidetty samalla, isoimmalla areenalla kuin kilpaluokat.

    "Meillä on areenalla minuuttiohjelma, mikä tarkoittaa, että kaikki halukkaat esiintyjät eivät pääse esille. Kun tapahtuman yleisömäärä on kasvanut, pienempi työnäytösalue E-hallissa on käynyt pieneksi. Myös sieltä on siirtynyt muutama ohjelmaa areenalle."

    Suomenhevosnäyttely on aiempina vuosina ollut katsojamäärässä mitaten hyvin suosittu. Eikö tämä vaikuta?

    Lempisen mukaan kävijätutkimuksia seurataan tarkasti. "Niissä on toivottu erityisesti estekisoja sekä este- ja kouluklinikoita."

    Suomenhevonen on mukana ainakin rotuesittelyssä sekä lastausnäytöksessä.

    GoExpo Horse-messuille helmi–maaliskuun vaihteessa Suomenratsut ry sai tätä uutista kirjoitettaessa rotuesittelyn, jota ei ensin ohjelmassa ollut.

    Tiedottaja Riikka Luomanpää Helsingin Messukeskuksesta kertoo, että näyttelyn tavoite on monipuolisuus. Ohjelmaan halutaan näyttäviä ja vauhdikkaita numeroita sekä vähemmän tunnettuja lajeja.

    Suomenhevonen on kuitenkin hänen mukaansa messuilla tärkeässä roolissa talutusratsastuksessa, koska se on osoittanut siinä toimivuutensa ja rauhallisuutensa.

    Lue lisää: Suomenratsujen kilpailusarja toteutuu aiempaa riisutumpana – kisoja yhdeksän ja mestaruudet