MT Hevoset -ohjelmassa sunnuntaina Amazing Player − ”Ajattelin, ettei tää ihan nolo voi olla”
Talven menestyjän takana ovat pitkänlinjan hevosihmiset Irina Sarin ja Pasi Rytkönen. Jakso on katsottavissa sunnuntaina kello 11.
Irina Sarin kertoo Juha Jokisen haastattelussa omaa hevoshistoriaansa ja Amazing Playerin vaiheita. Kuva: Jukka HeiskalaMT Hevoset -ohjelman jaksossa käydään sunnuntaina Tammelassa Irina Sarinin ja Pasi Rytkösen luona. Heillä on tallissaan talven aikana vauhdilla kohti maan lämminverikärkeä noussut Amazing Player. Viisivuotias ruuna on voittanut kauden viidestä startistaan neljä ja ollut kerran toinen.
Quite Easyn ja Brilliant Playerin poika Amazing Player on myös pariskunnan kotikasvatti. Kolmevuotiaana kilpailemisen aloittanut ruuna on pärjännyt urallaan alkumetreiltä lähtien.
”Ajoin itse koelähdön ja se näytti silloin jo jotain. Ja tiesin, että kun joku ammattimies hyppää kyytiin, niin se on ihan eri asia. Kolmevuotiaana kun rupesi isompia kisoja tulemaan, niin siellä se pysyi mukana. Ajattelin, ettei tää ihan nolo voi olla”, Sarin muistelee kilpauran alkuvaiheita.
MT Hevoset -ohjelma on varattu tilaajille. Sen pääsevät katsomaan MT Hevoset -paketin tai koko MT:n digipaketin tilaajat.
Ohje MT Hevoset -paketin hankintaan (tilauksen mitta 1–12 kuukautta, 12 kk tilaukseen saa kaupanpäälle MT Hevosten tuoreen vuosikuvaston)
Ohje digitunnuksen käyttöön ottoon heille, joilla jo on MT:n tilaus.
MT:n asiakaspalvelu auttaa verkkopalvelun tunnusten kanssa arkisin kello 8–21, jos niiden luonti ei onnistu.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





