Explosive Matterin kauppa Eurooppaan mutkistui
Amerikan ravurisiitosoriiden kärkikaartiin kuuluvan Explosive Matterin kauppa eurooppalaisvetoiselle omistajasyndikaatille on mutkistunut, vaikka aiemman omistajaporukan enemmistö on äänestänyt myynnin puolesta. Oriin manageroinnista huolehtiva Hanover Shoe Farms on asettunut poikkiteloin.
Explosive Matterin (Cantab Hall) myynnistä Ruotsissa vaikuttavan hollantilaisen Boko-hevosia kasvattavan John Bootsmanin vetämälle ryhmälle uutisoitiin ensimmäistä kertaa pari viikkoa sitten. Näytti vahvasti siltä, että ori olisi siirtymässä Ruotsiin Brodda-siittolaan astumaan ensi kaudeksi. Hanover Shoe Farms ilmoitti alunperin, että jos osakkaiden äänienemmistö on myynnin kannalla, kauppa toteutuu. Osakkeenomistajista yli puolet oli jo tuossa vaiheessa äänestänyt myynnin puolesta, eli kaupan esteitä ei pitänyt olla.
Kuitenkin nyt Hanover Shoe Farms on ilmoittanutkin, ettei kauppa toteudu, vedoten juridisiin perusteisiin. Vaikka perustetta ei ole suoraan nähtävissä, Hanover on uhannut viedä asian Pennsylvanian oikeusasteisiin. Näin se että Explosive Matter vaikuttaisi ensi kaudella Euroopassa, onkin nyt epävarmaa.
"Uusista omistajakandidaateista Ruotsin Global Farmin Hans Nelén tapaa keskiviikkona Harrisburgissa Hanoverin ihmiset, ja toivottavasti silloin asiaan saadaan jotain selvyyttä", kertoi kaupan suomalainen välittäjä Martti Ala-Seppälä.
"Hanover on tehnyt tästä nyt ilmeisesti kunnia-asian. Heiltä ei ole aiemmin ostettu yhtään oritta vasten heidän tahtoaan. Nyt he ovat heränneet jälkijunassa Explosive Matterin hyvyyteen, ja eivät halua millään luopua oriista, vaikka laadittujen sääntöjen mukaan asian pitäisi olla selvän. Ei tässä auta kuin seurata, mitä asiassa jatkossa tapahtuu."
Pääset tästä ruotsalaisen Sulkysport-lehden, joka kertoi kaupan ongelmista ensimmäisenä, uutiseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


