Kultadivarilainen myytiin Maltalle
Viime kaudella Antti Ojanperältä viisi voittoa juossut Boys Going In jatkaa uraansa Maltalla.
Suomessa Fastandfurious Stablen nimissä ollut Boys Going In kilpaili täällä vuoden aikana parikymmentä kertaa ja tienasi noin 20 000 euroa. Nyt yhdeksänvuotiaan ruunan merkittävin ykkönen Suomessa oli toukokuisen kultadivisioonan voitto Mikkelissä. Viimeksi Boys Going In kilpaili kuukausi sitten.
Ojanperä oli paitsi hevosen valmentaja, myös sen osaomistaja. Maltan raviurheilun maine on Pohjoismaissa osin kyseenalainen, mutta Ojanperä ei nähnyt hevosen myynnissä Maltalle ongelmaa.
"Varmasti siellä on huonojakin paikkoja, mutta meillä on hyvät kokemukset tästä ostajasta. Hänelle on aikaisemmin myyty Key Value, jota pidettiin siellä hyvin ja se juoksi pitkään kilpaa", Antti Ojanperä kertoo.
Ruotsissa syntyneen Boys Going Inin koko uran luvut ovat 88 starttia, 22 voittoa ja runsaan 250 000 euron voittosumma. Sen ennätys on 11,0a täydeltä matkalta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



