Jontte Boy siitokseen MAS Breedingille
Martti Ala-Seppälän MAS Breeding on hankkinut puolet Jontte Boyn siitosoikeuksista. Myös kilpailu-uraansa jatkava ori debytoi siitoksessa alkavalla kaudella Kivisaaren Oriasemalla Elimäellä.
Seitsemänvuotiaaksi kääntyneen Jontte Boyn omistaja ja kasvattaja on Matti Kallion Kotihalli Oy ja oriin valmentajana on koko sen uran ajan ollut Tuomas Korvenoja. Sama kaksikko vastaa edelleen Jontte Boyn kilpailu-uraan liittyvistä ratkaisuista, mutta puolet sen siitosurasta omistaa MAS Breeding Oy.
Jontte Boy oli kolmevuotiaana Euroopan ykkönen ikäluokassaan voittaen yhdeksän kymmenestä startistaan ja ansaiten lähes 300 000 euroa. Kolmevuotiskaudellaan Jontte Boy voitti mm. Kriteriumin, Orsi Magnellin ja ikäluokan Euroopan mestaruuden.
"Tuomas Korvenojan mukaan Jontte Boy on yksinkertaisesti lahjakkain hevonen, jota hän on valmentanut", Martti Ala-Seppälä myhäilee. "Se loukkasi selkänsä nelivuotiaana, mutta kolmevuotiaana sille ei löytynyt tasapäistä vastusta koko Euroopasta. Olen jo vuosia ihaillut Jontte Boyn potentiaalia siitosuraa ajatellen."
Jontte Boy (Love You - South Hanover, Andover Hall) on juossut urallaan 40 starttia ja 13 voittoa. Oriin ennätys on 11,1a ja voittosumma vajaat 340 000 euroa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



