”Lopulta voi ihan hyvin riittää, että vaan ollaan siinä sen hevosen kanssa”
Sunnuntaina kello 11 ilmestyvässä MT Hevoset -ohjelman jaksossa pohditaan hevosen hyvää tekevää vaikutusta erilaisissa elämäntilanteissa oleville ihmisille.
Veera Ahlgrén kertoo Juha Jokisen haastattelemana kokemuksiaan hevosavusteisesta toiminnasta. Kuva: Jukka HeiskalaMT Hevoset -ohjelman jaksossa tavataan sunnuntaina monipuolinen hevosalan ammattilainen Veera Ahlgrén. Hän tarjoaa muun muassa hevosavusteista toimintaa erityisryhmille Ylöjärven Karhella.
Ahlgrén ja haastattelija Juha Jokinen pohtivat yhdessä hevosen hyvää tekevää vaikutusta ihmisiin.
”Aikuisten kanssa, jotka painivat aika isojenkin asioiden kanssa, olen huomannut, että pienikin hyvä hetki heppa-aikaa voi tuoda monta hyvää päivää elämään. Ajatus oli mullakin alussa liikaa siinä tekemisessä, kun lopulta voi ihan hyvin riittää, että vaan ollaan siinä sen hevosen kanssa”, Ahlgrén kertoo kokemuksistaan.
MT Hevoset -ohjelma on varattu tilaajille. Sen pääsevät katsomaan MT Hevoset -paketin tai koko MT:n digipaketin tilaajat.
Ohje MT Hevoset -paketin hankintaan (tilauksen mitta 1–12 kuukautta, 12 kk tilaukseen saa kaupanpäälle MT Ravinetin tuoreen vuosikuvaston)
Ohje digitunnuksen käyttöön ottoon heille, joilla jo on MT:n tilaus.
MT:n asiakaspalvelu auttaa verkkopalvelun tunnusten kanssa arkisin kello 8–21, jos niiden luonti ei onnistu.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

