Elitkampen-voittaja Härmään - Oslolle luu käteen
Tangen Haap starttasi Elitkampeniin takarivistä numerolla 9. Kuva: Antti Savolainen Kuva: Antti SavolainenTangen Haapin taustajoukot päättivät jättää Oslo Grand Prix -päivän avoimen kylmäverilähdön väliin ja saapua sen sijaan juhannuksena Nordic Kingiin.
Nordic Kingin edustajat Pekka Lillbacka ja Pekka Kaidesoja olivat Elitkampenin voittajaseremonioissa kärppinä paikalla ja kutsuivat voittaja Tangen Haapin juhannuksena Härmään. Valmentaja Björn Karlsson kertoi olevansa kiinnostunut kilpailusta, ja tänään tuli vahvistus hänen Facebook-sivuillaan.
"Menemme Haapenin kanssa Nordic Kingiin", Karlsson postasi.
Erityisen kiinnostavaksi Tangen Haapin tekee paitsi sen Elitkampenissa esittämä huippukunto, myös sen omistajakaarti: viime kauteen uransa päättäneet NHL-tähdet Daniel ja Henrik Sedin.
"Koko porukka on tosi innoissaan Nordic Kingistä, ja näillä näkymin tulemme isolla porukalla juhannuksen viettoon Härmään", Karlsson lupaa.
Logistisestikin Härmä sopii Tangen Haapin kilpailuohjelmaan. Sen kotipaikkakunnalta Övikistä on lyhyt matka Uumajaan, mistä tulee lautta Vaasaan.
Nordic King ajetaan juhannuspäivänä 22.6. PowerParkin radalla Härmässä. Voittaja palkitaan 50 000 eurolla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


