Teivon toimitusjohtajaksi Kaisa-Leena Ahlroth: ”Unelmatyö, mutta tiedostan, että siihen liittyy myös paljon työtä ja haasteita”
Teivossa valmistaudutaan jo vuoden 2026 Kuninkuusraveihin.Tampereen Ravirata Oy:n hallitus on nimittänyt Kaisa-Leena Ahlrothin yhtiön uudeksi toimitusjohtajaksi ensi maaliskuun alusta alkaen, ravirata kertoo tiedotteessaan. Teivon ja Forssan Pilvenmäen nykyinen vetäjä Elina Hirvonen siirtyy turkulaisen jalkapalloseuran FC Interin palvelukseen, kuten aiemmin on jo uutisoitu.
Kaisa-Leena Ahlroth on koulutukseltaan hallintotieteiden maisteri, ja hänellä on laaja-alainen kokemus johtotehtävistä niin koulutussektorilla kuin teollisuudessa. Lisäksi hän on aktiivinen hevosurheilun harrastaja, mikä tuo hänelle arvokasta näkökulmaa tehtävän hoitamiseen, valintaa perustellaan.
Ahlroth astuu johtoon haastavassa tilanteessa, sillä raviratojen toimintatukiin kohdistuvat leikkaukset luovat paineita koko alalle. Tulevien vuosien aikana Teivo valmistautuu myös Kuninkuusraveihin, joita isännöidään vuonna 2026 Teivon 50-vuotisjuhlavuoden kunniaksi. Lisäksi suunnitelmat Tapahtumakeskus Teivon kehittämiseksi etenevät, ja nämä vaativat uuden toimitusjohtajan täyden huomion.
”Kaisa-Leenalla on vahva koulutus- ja kokemuspohja, joka antaa hänelle erinomaiset lähtökohdat tarttua Teivon johtotehtäviin ja sen mukanaan tuomiin haasteisiin. Lisäksi hänen tuntemuksensa hevosurheilusta harrastuksensa kautta on suuri etu”, toteaa tiedotteessa Tampereen Ravirata Oy:n hallituksen puheenjohtaja Asko Koskinen.
”Raviradan toimitusjohtajan tehtävä voi toisinaan olla yksinäistä työtä, mutta Teivon hallituksessa on hyvä henki, ja tuemme Kaisa-Leenaa kaikin tavoin hänen uudessa roolissaan”, Koskinen jatkaa.
”Raviurheilu on raviväelle enemmän kuin vain ammatti tai harrastus – se on elämäntapa, joka yhdistää ihmisiä, kulttuureja ja yhteisöjä.” Kaisa-Leena Ahlroth
Ahlroth kertoo tiedotteessa odottavansa innolla uuden tehtävänsä aloittamista.
”Teivosta on tullut minulle viime vuosina kuin toinen koti. Olen kiitollinen, että saan aloittaa työn itselleni tärkeiden asioiden parissa etenkin näin merkittävien vuosien aikana. Toimitusjohtajan tehtävä Teivon ravikeskuksessa on minulle unelmatyö, mutta tiedostan, että siihen liittyy myös paljon työtä ja haasteita”, Ahlroth sanoo.
Hän korostaa raviurheilun merkitystä sekä elämäntapana että yhteisöjen yhdistäjänä.
”Raviurheilu on raviväelle enemmän kuin vain ammatti tai harrastus – se on elämäntapa, joka yhdistää ihmisiä, kulttuureja ja yhteisöjä.”
”Teivon ravikeskus on suomalaisessa raviurheilussa tärkeä paikka, sekä historiansa että kasvualueen sijaintinsa johdosta. Työskentelen innokkaasti sen eteen, että Teivon ravikeskus saa ansaitsemansa roolin myös tulevaisuudessa. Tähän liittyy monia muutoksia ja kehityskohteita, mutta olen varma, että yhdessä tekeminen vie meidät oikeaan suuntaan”, hän toteaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







