MT näyttää perjantain varsahuutokaupan suorana lähetyksenä
Paneelikeskustelu alkaa kello 15 ja huutokauppalähetys 17.30 kasvattajien haastatteluilla. Huutokauppa alkaa kello 18.
Ypäjällä huutokaupataan ravurivarsoja perjantaina. Maaseudun Tulevaisuus näyttää tilaisuudesta ja sitä edeltävästä paneelista suoran nettilähetyksen. Kuva: Anu LeppänenYpäjällä järjestetään perjantaina ravihevosvarsojen huutokauppa. Myynnissä on eri kasvattajilta yhteensä 106 varsaa, joista neljä on suomenhevosia. Varsat ovat yksivuotiaita.
Varsoihin pääsee tutustumaan paikanpäällä Hevosopistolla kello 12 alkaen. Asiantuntijoiden paneelikeskustelu varsan valinnasta alkaa kello 15. Siinä ovat mukana kokenut varsakimppojen vetäjä Viena Kauppi, hevoskasvattaja ja Kemppitallin vetäjä Kimmo Kemppi sekä Kemppitallin tuore valmentaja Mika Haapakangas.
Paneelin juontaa Lauri Hyvönen, joka myös meklaroi huutokaupan. Apunaan huutokaupassa hänellä on Henrikki Halme, joka käy läpi hevosten sukuja. Kello 17.30 aikaan lähetyksessä näytetään paikalla olevien kasvattajien haastatteluja. Itse huutokauppa alkaa kello 18 ja päättyy noin kello 23.
Huutokaupan järjestää Suomen Hevosenomistajien Keskusliiton ja Suomen Ravihevoskasvattajat ry:n huutokauppayhtiö Starinita Oy. Lisätietoja tapahtumasta ja varsoista löytyy nettisivulta hevoshuutokaupat.fi.
Maaseudun Tulevaisuus näyttää nettisivuillaan mt.fi/hevoset suoran lähetyksen sekä paneelikeskustelusta että itse huutokaupasta. Lähetys on vapaasti katsottavissa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



