Presidentin hevosella jalkamurheita – ”Talvea vasten radoille”
Tasavallan presidentti Sauli Niinistön omistamaa Ypäjä Juuliaa, 7, ei ole nähty kilparadoilla reiluun vuoteen.
Ypäjä Juulia aloitti uransa vuosi sitten keväällä kahdella voitolla, mutta laukkasi kolmannessa startissaan ykkösenä maaliin ja koki neljännessäkin startissa viime vuoden toukokuun lopulla hylkäystuomion, silloin liioista laukoista. Sen koommin hevonen ei ole startannut.
”On ollut pikkuisen jalkaongelmia, eikä ole haluttu ajaa, ennen kuin hevonen on täydessä iskussa”, valmentaja Aripekka Pakkanen perustelee.
”Toista etujalkaa piti operoida polvitaipeesta ennen kuin tamma aloitti, ja vieläkään jalka ei ole sataprosenttinen. Koitetaan jumpata se terveeksi ja päästä talvea vasten radoille.”
”Ypäjä Juulia on enemmän vahva runttaaja kuin kauhean nopea hevonen, joten radoille ei pidetä kiirettä kesäkeleillä. Talvi sopii vuodenaikana paremmin.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


