Pottia pukkaa taas Ruotsin puolelta
Timo Nurmos pani kysymyksen leikiksi, mutta todennäköisesti Readly Expressiä ajaa Vermon Finlandia-ajossa Björn Goop. Kuva: Kuvat: Anu LeppänenRuotsin ravipeleissä viljellään, kuten tunnettua, isoja potteja. Tänä lauantaina on seitsemän oikein -tuloksilla mahdollisuus jopa 4,8 miljoonan euron vonkaleeseen. Timo Nurmos antaa omat kommenttinsa vihjeen ohessa.
T75:ssä on siis taas jackpot, ja viime lauantailta jäänyttä bonusta seiskoille on kerrassaan 2,3 miljoonaa. Åbyn radalla on ennusteen mukaan lauantai-iltapäivällä pilvistä mutta sateetonta ja melko tyyntä, joten olosuhteet ovat vuodenaikaan nähden erinomaiset.
Reijo Liljendahlin valmentama Nadal Broline (T75-3) on kultadivisioonassa aiheesta jättisuosikki. Ruuna avasi viime startissa niin lujaa, että näinköhän se saa keulan pidettyä sisäradaltakin? Myös Västerboonthenews on nopea ja hamuaa piikkiin, mutta se luovuttanee taiston nopeasti ja hakenee paikan suosikin takaa, kun Åbyssä on open stretchkin, eli tilaa tulee loppusuoralla joka tapauksessa. Nadal on ollut pitkään niin hyvä, että tässä sopivassa lähdössä hyvältä paikalta se hoitaa homman tosi isolla todennäköisyydellä - monellakin eri juoksunkululla. Viimeksihän taakse jäi jopa Propulsion, ja ottihan Onkel Invest Oy:n hevonen arvokkaan Elitloppetin kolmossijankin keväällä.
Tästä pääset Reijo Liljendahlin ja Kaj Widellin kommenteihin.
Timo Nurmoksella on Åbyssä viisi valmennettavaansa tulessa, ja kysymys on löytyykö niistä yksi vai jopa kaksi pankkia? Arch Lane (T75-2) on ainakin todella lähellä voittaa oman kohteensa. Ruuna on voittanut laukattomat starttinsa (neljä viidestä). Se palasi ruunauksen jälkeen todella hyvällä tyylillä Solvallassa kolmisen viikkoa sitten. Ruunauksen kerrotaan tehneen hyvän vaikutuksen Arch Lanen käytökseen, ja näyttöjen perusteella se tuskin viettää pitkään näissä sarjoissa. Kuitenkin tässä lähdössä olisi yksi hyvä vastustaja jättisuosikille, Vikings Preacher, joka näyttää upealta ja vahvalta, ja joka teki mahtavan esityksen viimeksi kiertämällä kuolemanpaikalle ja hallitsemalla siitä raskaasta reissusta välittämättä. Jälkimmäinen ruuna avaakin hyvin ja voi päästä edelle kiihdytyksessä juoksuradaltaan, ja sen alustava osuus (4%) tuntuu hyvältä tarjoukselta.
"Arch Lane ruunattiin, koska sillä oli toinen kives jumissa ylhäällä nivusissa", Timo Nurmos kertoo.
"Se on ollut koko ajan kiltti hevonen, mutta juoksee nyt vapautuneemmin. Ruunalla on meidän hevosista ainoana hyvä paikka, joten eiköhän se ole lähellä."
Myös Amerindienne (T75-4) on jättilupaus Nurmokselta. Tämä ruuna ei ole vielä hävinnyt. Se menee hieman junnaavalla tyylillä vielä, ja takarivi ei ole plussaa, mutta toisaalta hevosella voinee ajaa aikaisin eteenpäin. Fysiikka ja asenne ovat näyttäneet olevan kohdillaan, ja myös tämän hevosen tulevaisuus on erittäin kiinnostava. Voitto häämöttää myös tällä. Tosin eturivissä on toinenkin vielä urallaan tappioton hevonen, hollantilainen Velten Versailles, mutta kuitenkin Nurmoksen valmennettava vaikuttaa sen verran isommalta lupaukselta, että vaaka kallistuu siihen. Eturivissä on muitakin hyviä avaajia kuin Velten, Townshend Broline ja ennen kaikkea Rudisha, joten alkuun voi tulla kaasutteluakin.
"Amerindienne on ehkä meidän paras sauma paikasta huolimatta", Nurmos arvioi peliprosenttien vastaisesti.
"Ruuna on hiomaton, mutta sillä on kykyjä nousta hyvinkin korkealle, ja lauantainakin pitäisi kyllä menestyä. Ei se tahdo oikein laukatakaan. Tai nyt se varmaan laukkaa, kun sanon näin. Kaikki muut hevosemmekin ovat tosi hyvässä iskussa. Antonio Trot (T75-1) tulee kohta jossain, mutta matka saisi olla pitempi. Tämä on sen vuodenaika, kun se joutuu menemään painavilla etukengillä kesälläkin. Talvella kaikilla on kengät, mikä tasoittaa peliä. Kohta se voittaa joka tapauksessa. Ile Saint Louis (T75-5) on loistokunnossa, mutta se saa raskaita reissuja, ja nytkin on vaara siihen, kun paikka on ulkona. Samoin Erik Sting (T75-7), joka tuntuu älyttömän hyvältä ja voi onnistua täältäkin. Hevonen on ainakin valtavan hienossa iskussa, ihan jäätävän tuntuinen."
Kolmellekin pankille olisi käyttöä, sillä loput kohteet ovat niin älyttömän tasaisia ja haastavia veikattavia, että pelaamisesta ei sittenkään taida tulla liian yksinkertaista.
Ravinetin porukkasysteemi Åbyn T75-jackpotkierrokselle:
12, 2, 4, 8, 6, 11 (3,9)
3, 6 (12,4)
1 Nadal Broline (4,6)
11 Amerindienne (4,1)
10, 8, 6, 3, 4, 2 (12,7)
5, 3, 6, 4 (1,2)
3, 8, 1, 2, 10, 4 (5,11)
1728 riviä - 86,40 euroa.
Tällekin kierrokselle löytyy tosi monta ainakin alustavasti aivan liian vähän pelattua kiinnostavaa hevosta. Mainittu Vikings Preacher on yksi niistä. Avauskohteessa on prosenttejakin tasaisempaa, ja esimerkiksi norjalainen Gigant Invalley uhkaa jäädä liian vähälle huomiolle. Ori avaa lujaa ja se on juossut viime aikoina kovia vastaan. Viimeksi avoimessa lähdössä Klosterskogenissa se oli ylikovan avauksen jälkeen ok johtavan takaa. Sitä ennen Bjerkessä se sai myöhään tilaa keulan Västerbo Exactin takaa avattuaan silloinkin tosi lujaa kasiradalta johtavan taa. Sobel Conway avaa myös lujaa ja saanee hyvän paikan ulkoradasta huolimatta, eikä ruunan prosentit päätä huimaa. Antonio Trot Nurmokselta on niin hyvä, että se voi vaikka kiertää kaikki. Syksyn starteissa hevosesta puuttui jotain, mutta nyt pikkutauolta se voi olla oma itsensä.
Tammalähdössä (T75-5) voi rysähtää. Bikini on täysin aliarvostettu. Viime vuoden lopussa se jäi todella voimissaan pussiin Bjerkessä nelivuotistammalähdössä Ruotsin ikäluokan huippuja mm. Unrestrictediä ja Bugatti Brickiä vastaan. Sen jälkeen on ollut terveysongelmia, mutta toissakerralla Skivessä oli merkkejä nousukunnosta, kun vastassa oli tämän vuoden nelivuotiaikäluokan huippu Candy La Marc. Bikini tuli viuhuen loppua varovaisen ajon jälkeen. Viimeksi se oli kipeä, mutta Jeppe Juel tulee nyt suurin odotuksin Ruotsiin. Treenit ovat sujuneet erittäin hyvin.
Kuutoskohteen suomalaishevonen Martin De Bos voisi olla vaikka ideavarma. Ori on tehnyt väkivahvaa jälkeä kesästä saakka, mutta monta kertaa juoksu on mennyt raskaaksi. Näin kävi mm. Derbyn karsinnassa, missä se tuli viimeisen kierroksen 11-tahtia kolmatta ilman vetoapua. Nyt Petri Puro keventää Ruotsissa syntyneen mutta suomalaisen Mika Vihelän omistaman ja kasvattaman hevosen kengitystä, ja alkuun ehkä satsataan aiempaa enemmän. Hevonen on joka tapauksessa riittävä näitä hevosia vastaan. Suuryllättäjä voisi olla nimeltän Am I Wrong. Tamma on parantanut hirmuisesti valmentaja Tommy Karlstedtin vaihdeuttua valmennuskeksusta.
Päätöskohde on tasainen, ja melko pelaamaton La Diva Rossi kiinnostaa eniten. Tamma oli pitkältä tauolta viimeksi vielä tasainen Bjerkessä, mutta startti ja kärryille hyppäävä Erik Adielsson saanevat aikaan lisää terävyyttä.
Ravinetin ideasysteemi Åbyn T75-jackpotkierrokselle:
12, 2, 4, 8, 6, 11 (3,9)
3, 6 (12,4)
1 Nadal Broline (4,6)
11 Amerindienne (4,1)
10, 8, 6, 3, 4, 2 (12,7)
5 Martin De Bos (3,6)
3, 8, 10, 4 (1,2)
288 riviä - 14,40 euroa.
Martin De Bos kelpaa hyvin pankiksi myös Päivän Duoon (Lähdöt 10 ja 11), jonka avauskohteessa se starttaa. Toisessa kohteessa on tasaista - sinne tavaraa!
Ravinetin Päivän Duon vihje Åbyyn:
Kohde 1: 5 Martin De Bos
Kohde 2: 3, 8, 1, 2, 10, 4, 5, 11
Kahdeksan yhdistelmää tasapanostuksella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


