Prix de Readly Express on Solvallan uusi nelivuotiskisa
Solvalla on nimennyt uuden suuren nelivuotislähtönsä Prix d'Amerique -voittaja Readly Expressin mukaan. Prix de Readly Express ajetaan kesäkuussa. Kuva: Anu LeppänenRuotsin suuri ravisankari, Timo Nurmoksen valmentama Readly Express, saa heinäkuussa oman nimikkolähtönsä. Kesäkuun 19. Solvallassa ajetaan uusi nelivuotislähtö 400000 kruunun ykköspalkinnolla.
Prix de Readly Expressin kilpailtava matka on 2140 metriä. Kilpailukutsua ei ole vielä kirjoitettu, mutta Sulkysport.se:n uutisen perusteella kyse lienee avoimesta nelivuotislähdöstä. Solvallan sportchef Anders Malmrot kommentoi Sulkysportille uutta kisaa jokseenkin näin:
"Ennen Sprintermästarea ja Derbyä kilpailukalenterissa on ison nelivuotislähdön kokoinen aukko", Malmrot toteaa.
"Keskustelut Readly Expressin omistajan Rolf Anderssonin kanssa ovat nyt johtaneet uuden kisan perustamiseen. Jos joku hevonen ansaitsee oman lähtönsä, se on Readly Express."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


