Viisivuotiaiden varaan
Vixus ja Janne Soronen lähtevät lauantaiksi Skellefteån T75-kierrokselle edustamaan Suomea ja suomenhevosia. Kuva: Anu LeppänenT76-vihjerivi rakennetaan Derbyn suursuosikki Vixuksen ja kahden muun viisivuotiaan varaan.
3 Vixus (T76-7) on ollut viisivuotiskautensa kahdessa startissa vakuuttava ja jatkanut ikäluokan hallitsijana, jollaiseksi se erottui jo viime kaudella. Pikkukunkussa Vixus laukkasi alussa, mutta kulki sen jälkeen huimasti ja nousi vielä ykköseksi. Derbykarsinnassaan Vixus näytti olevan lähinnä hölkkälenkillä. Vastustajat on varmasti trimmattu parhaimmilleen kauden päätapahtumaan, mutta normaalioloissa Vixusta ei pysäytetä.
2 Turelius ja 1 Herra Heinämies nousevat haastajaryhmän kärkeen, mutta yhdistelmäpeleissä maistuu etenkin 10 Tarunlento, joka parantaa varmasti startteja saadessaan. Tarunlennolla on tältä kaudelta vasta kaksi kilpailua, mutta luokaltaan se on ikäluokan kärkikaartia.
5 Raggari (T76-2) on rivin toinen varmavalinta. Viisivuotias juoksee kykyihinsä nähden sopivissa sarjoissa, ja onnistuessaan sitä on vaikea lyödä. Rovaniemellä Raggari sai kolmannella puolikkaalla kivikovaa prässiä ja tippui loppumetreillä kolmanneksi, mutta nyt vuorossa lienee keulavoitto. Viime starttinsa jälkeen Raggari oli Torniosta pois autorikon takia.
Voltin viitosrata ei ole Raggarille paras paikka lähteä, mutta Antti Ojanperä ottanee ensimmäisen askeleen varman päälle ja suuntaa sitten kohti keulapaikkaa. Vastustajista 11 Liisan Tulilintu on vauhtikone. Seinäjoella sen askelmerkit kuitenkin olivat sekaisin, ja voltin viitosradalta laukkariskin täytyy olla erittäin merkittävä.
Varmakolmikon täydentää 9 Right Broline (T76-6), joka kohtaa 2600 metrin voltissa oikein sopivan vastuksen. Voittostarteissaan vahvasti edukseen esiintynyt ori laukkasi Ylivieskassa loppukurvista oltuaan kovassa nousussa ulkoradoilla. Ylivieskassa Right Broline juoksi kengät jalassaan, eikä sen meo ollut aivan yhtä sulavaa kuin ilman kenkiä juostuissa voittostarteissa, mutta vaikka se juoksisi kengät jalassakin, sen täytyy olla nyt lähellä voittoa. Matka suosii ja vastus on oikein sopiva.
Suomenhevostammat palaavat kuningatarkisan jälkeen viivalle 2600 metrin matkalla. 7500 euron ykköspalkinto on kerännyt viivalle yhdeksän kunintarkisan osallistujaa, joten kisassa on revanssihenkeä. 6 Huimariina (T76-3) ei ollut Rovaniemellä parhaimmillaan, mutta se nousee rankingin kärkeen. Keskipitkä matka suosii Huimariinaa, joka hallitsi alkukesän tammalähtöjä, eikä Huimariina ole tarkka juoksusta.
2 Akaasia on ravikuningattaren arvovallalla huippupaikaltaan varmasti vaarallinen. Sen alustava peliosuus on kuitenkin aivan liian korkea, ja kisassa on useampia hyvin vähällä kannatukselle jääneitä yllätysmerkkejä. 10 Virin Camilla jäi kuningatarkisan päätösmatkalla pussiin tittelivoimissaan. 8 Ryti-Tyttö esiintyi Rovaniemellä vahvasti edukseen, mutta paikka hankaloittaa. 9 Marj-Lovviisa esiintyi kuningatarkisassa vahvasti edukseen. Se on nyt hyvällä paikalla, eikä 2600 metrin matkan pitäisi olla ainakaan haitaksi.
Ossi Nurmonen: 9 Winter Harbor (T76-4) on hyvä hevonen, joka se tulee yhdentoista kuukauden tauolta aika nätisti laitettuna. Viikko sitten keskiviikkona se oli hiitissä sen verran hyvän tuntuinen, että päätin ilmoittaa sen starttiin. Tähtäimet ovat ensi kaudessa, mutta ajetaan nyt muutama startti syksyn aikana.
Ysiradalta pitää ajaa varmaan koko matka toisten takana. Winter Harbor pääsee varmaan toiseen tai kolmanteen pariin sisälle, ja uskoisin, että tuossa pidetään vauhtia koko matkan ajan. Vaikea sanoa odotuksista, mutta tällä on hyvät loikat ja pidän sitä oikeasti hyvänä hevosena, jonka kyllä kehtasi ilmoittaa suoraan kultadivariin.
4, 1, 9, 8 (6, 5)
5 Raggari (11, 8)
6, 2, 10, 9, 8, 12, 1, 4 (5, 11)
1, 3, 2, 5, 9, 12 (6, 4)
2, 5, 4, 10, 1 (11, 9)
9 Right Broline (13, 7)
3 Vixus (2, 1)
48 euroa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
