Kuningatar vaihtuu varmuudella
Ravi-Suomi saa runsaan kahden viikon kuluttua uuden kuningattaren, sillä Vieskerin Virva ei lähde titteliään puolustamaan.
Lahdessa kuningattareksi seppelöity Vieskerin Virva väistyy valtaistuimelta. Tamman terveydentilasta löytyi sanomista, eikä Sanna Päivikkeen suojatti pääse puolustamaan kruunuaan. Kuva: Terhi Piispa-HelistenTalli Vanhahongon omistama kuningatar on kisannut tällä kaudella kolme kertaa ja kerännyt sijoitukset: 9. - 8. - 7.
Varsinkin eilisestä kisasta odotettiin menestystä, kun Vieskerin Virva pääsi käyttämään voimiaan kolmen kierroksen bravuurillaan. Juuri tällä matkallahan tamma ratkaisi Lahdessa 2019 kuningattaren seppeleen itselleen.
Vieskerin Virva ei kuitenkaan venynyt keskiviikon pitkällä matkalla läheskään parhaimpaansa. Startin jälkeen tamma vietiin klinikalle, ja syy selvisi.
”Tähystyksessä löytyi limaa. Lisäksi veriarvoissakin oli sanomista”, kertoo Vieskerin Virvan valmentaja Sanna Päivike.
Seinäjoen kuningatarkisaan ilmoittautuminen päättyy maanantaina. Mitä tämä tarkoittaa sen osalta?
”Kyllä Seinäjoki jää meiltä väliin.”
Kuningattaren leirissä ollaan allapäin, mutta tähtäimet on asetettu jo tulevaan.
"Raviurheilu on näyttänyt kaikki puolensa. Tietenkin olen pettynyt, mutta toisaalta helpottunut, kun eiliseen huonoon esitykseen löytyi selitys. Maailma ei tähän kaadu. Lääkitään "Mimmi" ja huilataan hetki. Käännetään katseet jo syksyyn", Päivike sanoo.
Viimevuotiset tapahtumat kantavat vastatuulen puhaltaessa.
"Lahdesta jäi lämpimät muistot, ja toivottavasti saamme ensi vuonna uuden mahdollisuuden. Mahtava Mimmi!"
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


